"Musimy uniknąć kolejnego paraliżu systemu ochrony zdrowia". Prof. Gielerak o czwartej fali pandemii

- Jeżeli chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, to powinniśmy wrócić do zasad DDM i szczepić się. Szczepienie powoduje zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Pełna walka z epidemią to połączenie tych zasad - mówił w Polskim Radiu 24 prof. gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

2021-10-27, 16:00

"Musimy uniknąć kolejnego paraliżu systemu ochrony zdrowia".  Prof. Gielerak o czwartej fali pandemii
Prof. Grzegorz Gielerak. Foto: Wojskowy Instytut Medyczny/twitter

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby wykryto 8 361 zakażeń koronawirusem, zmarły 133 osoby z COVID-19. Kolejnych 1 647 osób uznano za ozdrowieńców.

Powiązany Artykuł

covid polska free karetka free shutt 1200 .jpg
Rekord zakażeń w czwartej fali pandemii w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wzrostu liczby zakażeń należało się spodziewać. - Podobny scenariusz obserwowaliśmy w krajach o znacznie wyższym niż w Polsce poziomie wyszczepień. Jest jeszcze czas na przygotowanie dodatkowych miejsc dla pacjentów z COVID-19 i na uniknięcie kolejnego paraliżu systemu ochrony zdrowia. Zaciągnięty przez 1,5 roku dług zdrowotny jest bardzo wysoki. Jego pogłębianie będzie niosło ze sobą ryzyko rosnącej śmiertelności - powiedział prof. gen. Grzegorz Gielerak.

Zauważył, że np. w województwie lubelskim mamy wyższą liczbę osób zakażonych niż w innych częściach Polski. - Podczas poprzednich fal, w rejonach o mniejszej gęstości zaludnienia, wiele osób nie doświadczyło zakażeń, więc nie poddało się szczepieniom. W swoich kalkulacjach nie uwzględniły jednak faktu, że wariant Delta jest nieporównywalnie bardziej zakaźny, a zatem czynnik gęstości zaludnienia nie stanowi elementu chroniącego miejscową populację. Dziś mamy tego skutki. Przy standardowym wariancie koronawirusa ryzyko zakażenia występowało przy 15-minutowym kontakcie z osobą chorą. W przypadku wariantu Delta ryzyko pojawia się już po 15-sekundowym kontakcie - tłumaczył dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

REKLAMA

Posłuchaj

undefined 12:46
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem w rejonach o niskim poziomie wyszczepienia należy budować szpitale modułowe. - Będą stanowiły realne wsparcie dla stacjonarnego systemu ochrony zdrowia, będą chronić go przed paraliżem. Tego typu inwestycje są na lata. Nieważne, z jakim kryzysem będziemy mieli w przyszłości do czynienia. Dobrze, żeby państwo miało możliwość szybkiego reagowania na kryzysy zdrowotne. Jeżeli chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, to powinniśmy wrócić do zasad DDM i szczepić się. Szczepienie powoduje zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Pełna walka z epidemią to połączenie tych zasad - podsumował prof. gen. Grzegorz Gielerak.

Rok temu, 27 października, MZ informowało o 16 300 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 132 osób.

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. gen. Grzegorz Gielerak (dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego)

Data emisji: 27.10.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 15.09

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej