Zgoda na Marsz Niepodległości uchylona. Lisicki: niedojrzała próba wtrącania się w sprawy polityczne

- Zarówno ten pierwszy, jak i drugi wyrok z punktu widzenia prawnego, logicznego i zasad współżycia społecznego nie dają się obronić. To, że te wyroki zapadają w takim kształcie, można przypisać wyłącznie kwestii politycznej i niechęci do szeroko rozumianej sfery rządzącej - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", pytany o sprawę wyroku ws. Marszu Niepodległości. 

2021-10-29, 14:15

Zgoda na Marsz Niepodległości uchylona. Lisicki: niedojrzała próba wtrącania się w sprawy polityczne
Marsz Niepodległości w Warszawie. Foto: irena iris szewczyk/ Shutterstock

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Tym samym sąd uwzględnił stanowisko warszawskiego ratusza. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył bowiem do Sądu Okręgowego decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. W środę sędziowie I instancji zdecydowali o uchyleniu decyzji wojewody.

Powiązany Artykuł

Artur Dziambor 1200.JPG
Artur Dziambor o Marszu Niepodległości: moje zaproszenie dla Rafała Trzaskowskiego było szczere

Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy", powiedział w Polskim Radiu 24, że za sprawą tych orzeczeń sądów sprawdziły się "wszystkie podejrzenia, które wskazywały na to, że duża część polskich sędziów - być może nawet większość - przestała służyć systemowi sprawiedliwości i nie zajmuje się interpretacją i egzekwowaniem prawa zgodnie z przepisami, tylko dała się uwikłać w wojnę polityczną". - Mam wrażenie, że polscy sędziowie są realną częścią opozycji - ocenił.  

Czytaj także: 

- Zarówno ten pierwszy, jak i drugi wyrok - w jeszcze większym stopniu - moim zdaniem, z punktu widzenia prawnego, logicznego i zasad współżycia społecznego nie dają się obronić. To, że te wyroki zapadają w takim kształcie, można przypisać wyłącznie kwestii politycznej i niechęci do szeroko rozumianej sfery rządzącej - dodał gość "Tematu dnia". 

"Sędziowie są coraz bardziej działaczami partyjnymi"

Publicysta przypomniał, że o anulowanie zgody na Marsz Niepodległości wystąpił prezydent Warszawy, związany z Koalicją Obywatelską, zaś na Marsz zezwolił wojewoda mazowiecki, a więc przedstawiciel rządu. - To jest bardzo nieodpowiedzialna, głupia i niedojrzała próba kolejnego wtrącania się w sprawy polityczne przez sędziów - stwierdził.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PAP Marsz Niepodległości 2019 1200.png
"Nie można blokować czegoś do czego Polacy są przywiązani". Tekieli o próbach zdelegalizowania Marszu Niepodległości

Przyznał, że "coraz częściej z przykrością" patrzy na wyroki sądowe. - Najpierw sobie zadaję pytanie: czego rzecz dotyczy, jaki podmiot polityczny jest po której stronie i z góry wiem, jaki ten wyrok będzie. To pokazuje, że sędziowie są coraz bardziej działaczami partyjnymi, politykami, a nie sędziami - mówił Paweł Lisicki.

Posłuchaj

Paweł Lisicki: wyroki sądów ws. Marszu Niepodległości dają się obronić z punktu widzenia prawnego, logicznego i zasad współżycia społecznego ("Temat dnia/ Gość PR24") 20:58
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMirosław Skowron

REKLAMA

GośćPaweł Lisicki (redaktor naczelny "Do Rzeczy")

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 13.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej