Paweł Sałek: Polska od wielu lat mówi o wykorzystaniu zasobów przyrodniczych do zmniejszenia emisji

- Polska na konwencji klimatycznej, od wielu lat, zawsze podnosiła sprawy związane z wykorzystaniem zasobów przyrodniczych do mitygacji dwutlenku węgla i wykorzystania naturalnych sił przyrody do sekwestracji CO2 - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 

2021-11-02, 20:22

Paweł Sałek: Polska od wielu lat mówi o wykorzystaniu zasobów przyrodniczych do zmniejszenia emisji
Minister Paweł Sałek, doradca prezydenta RP. Foto: PR24

W Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ - COP26. Przez niemal dwa tygodnie delegaci z prawie 200 państw świata będą negocjowali między innymi reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla oraz deklaracje krajów w sprawie walki z ociepleniem, czyli ich zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Równolegle w sobotę w Rzymie rozpoczął się szczyt G20 pod hasłem  "Ludzie, planeta, dobrobyt".

Powiązany Artykuł

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
Jacek Saryusz-Wolski o COP26: UE swoim skromnym udziałem w globalnej emisji niewiele zmieni

- Polska od wielu lat na konwencji klimatycznej zawsze podnosiła sprawy związane z wykorzystaniem zasobów przyrodniczych do mitygacji dwutlenku węgla. I w tym układzie - wykorzystania naturalnych sił przyrody do sekwestracji CO2 - podkreślił Paweł Sałek.

Posłuchaj

Paweł Sałek o polityce klimatycznej (Świat w powiększeniu) 25:18
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył, "to jest zapisane we wszystkich dokumentach", m.in. w Deklaracji z Rio i Protokole z Kioto. - A dziś pod przewodnictwem brytyjskim mamy dwie bardzo ważne deklaracje. Jedna z nich jest związana z lasami. Dotyczy krajów, które mają na swoim terenie lasy deszczowe, równikowe, gdzie gospodarka leśna jest prowadzona trochę w sposób rabunkowy. Ale to wynika z biedy - powiedział doradca prezydenta. 

- Natomiast Polska jest w o tyle dobrej sytuacji, że u nas gospodarka leśna jest prowadzona w sposób zrównoważony, odpowiedzialny, długofalowy, także z naciskiem na funkcje przyrodnicze, z naciskiem na zachowanie wolnożyjących gatunków roślin i zwierząt - dodał gość PR24. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Zaznaczył również, że "u nas ta polityka sprowadza się do tego, że zawsze więcej drzew sadzimy niż wycinamy". - To jest genialny przykład podejścia zrównoważonego, ze zrównoważonym rozwojem. Szczególnie w polityce leśnej. To ukształtowana myśl tak zwanej inżynierii ekologicznej, która w Polsce funkcjonuje od ponad 200 lat - podkreślił.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta RP) 

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 19.33

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej