Pierwszy dzień Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Głównym tematem odpowiedzialność społeczna
- Ekologia, ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu to są trzy tematy, którymi chcemy się zajmować – podkreślają organizatorzy Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu. Pierwszy dzień poświęcony był wizji polskiego społeczeństwa w kontekście odpowiedzialności społecznej. Podczas paneli eksperci dyskutowali o możliwościach budowania szerszej i bardziej skutecznej współpracy pomiędzy biznesem a potrzebami społecznymi.
2021-11-03, 15:13
Historia ostatnich sześciu lat w Polsce to tworzenie dobrego klimatu dla rozwoju rodzin i rozwoju społecznego, opartego na solidarności społecznej. To przede wszystkim budowanie Polski zrównoważonego rozwoju, wspieranie małych miejscowości. Dzisiaj najważniejszy jest człowiek. Nam zależy na tym, aby Polska była silnym państwem na arenie międzynarodowej oraz na poziomie silnego wsparcia człowieka - powiedziała podczas otwarcia kongresu Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Powiązany Artykuł
Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Maląg: musimy inwestować w drugiego człowieka, by dobrze rozwijać Polskę
Katastrofalne skutki dla wielu sfer życia
W opinii Andrzeja Malinowskiego, prezesa stowarzyszenia Pracodawcy RP, najważniejszy jest dialog międzypokoleniowy, związany ze starzeniem się społeczeństwa.
- Przesuwający się rozkład potrzeb wymusza przebudowę społeczeństwa, powodując rozszerzenie się debaty na temat tak zwanej srebrnej gospodarki, znanej na świecie jako "silver economy" - podkreślił.
Dodał, że bagatelizowanie starzenia się społeczeństwa nieść będzie negatywne, a wręcz katastrofalne skutki dla wielu sfer naszego życia.
REKLAMA
W pierwszej debacie pod tytułem "Wizja Polskiego Społeczeństwa w kontekście odpowiedzialności społecznej" uczestniczył również prof. Piotr Wachowiak, Rektor SGH.
- Nie możemy upolityczniać kwestii związanych z działaniami prospołecznymi, powinny one angażować zarówno polityków, jak i przedstawicieli uczelni oraz organizacji pozarządowych - zaznaczył.
Odpowiedzialność za ład i krajobraz
Z kolei Mirosław Gilarski, doradca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, zwrócił uwagę na tradycje związane z funkcjonowaniem Lasów, zbieżne z ideą Kongresu.
- Rozszyfrowałem nazwę kongresu ESG jako Ekologia, Społeczeństwo, Gospodarka. I w każdym z tych trzech obszarów działamy jako Lasy Państwowe. Jesteśmy dużym, samowystarczalnym przedsiębiorstwem. Zatrudniamy 26 tys. pracowników. Współpracujemy z samorządami. Organizujemy wydarzenia lokalne. Jeszcze przed pojawieniem się CSR Lasy miały zapisane w swoim kodzie DNA odpowiedzialność społeczną - mówił Mirosław Gilarski.
REKLAMA
Dodał, że Lasy Państwowe są firmą, która daje miejsca pracy tam, gdzie ich nie ma.
- Nasza organizacja obejmuje cztery najbardziej uprzemysłowione województwa Polski, co rodzi odpowiedzialność za ład, za krajobraz. Jest dla nas ważne, jak odpowiadamy przed samorządami i czy nasz cel biznesowy nie narusza istotnych interesów świata na zewnątrz biznesu - świata społecznego - podkreślił Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia, przedstawiając, jak może wyglądać społeczna odpowiedzialność w spółkach energetycznych.
- Z drugiej strony mamy odpowiedzialność wobec naszych blisko 25 tys. pracowników oraz wobec naszych partnerów i klientów, którym dostarczamy prąd. Dlatego Tauron nie tylko może, ale i chce wspierać projekty społeczne. To jest immanentna cecha biznesu - dodał.
Kongres potrwa trzy dni
Organizatorami Kongresu ESG - Polska Moc Biznesu są Fundacja Pozytywnych Idei oraz Fundacja Czyste Powietrze, które wspólnie przygotowały dwie edycje Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Wszystkie debaty można oglądać na bieżąco na stronie internetowej organizatora. Kongres potrwa trzy dni, od 3 do 5 listopada 2021 roku. Głównym Partnerem Radiowym jest Polskie Radio oraz Polskie Radio 24.
REKLAMA
PR24.pl, DoS
REKLAMA