Postępowanie dyscyplinarne wobec krakowskiego sędziego. Zarzuca mu się przekroczenie uprawnień
Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Macieja Ferka przedstawiając mu zarzuty popełnienia przewinień dyscyplinarnych - wynika z piątkowego komunikatu rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba. Jak poinformowano, postępowanie wszczął w czwartek zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik.
2021-11-05, 23:32
Z piątkowego komunikatu wynika, że chodzi o trzy sprawy, w których sędzia Maciej Ferek był przewodniczącym składów sędziowskich i według rzecznika dyscyplinarnego uchybił godności urzędu w ten sposób, że przekraczając swoje uprawnienia przyznał sobie kompetencje do badania zgodności z prawem powołania dwojga sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie i sędziego krakowskiego Sądu Apelacyjnego.
Powiązany Artykuł
![Sąd najwyższy shutt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e50a09cc-99c5-482c-aa43-48fdce475c00.jpg)
Sąd Najwyższy pyta Trybunał Konstytucyjny. W tle przepisy o KRS i traktat unijny
W rezultacie - czytamy w komunikacie - "podjął bezprawne działania kwestionujące skuteczność powołania oraz istnienie stosunku służbowego" tych sędziów oraz "kwestionujące umocowanie konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej - Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa".
11 sędziów odmówiło orzekania
We wrześniu informowano, że 11 krakowskich sędziów odmówiło orzekania w składach, w których zasiądą sędziowie wybrani przez obecną KRS. Zarazem zapowiedzieli oni "podjęcie środków prawnych w celu uniknięcia wadliwości wydanych z ich udziałem wyroków". Jednym z nich jest sędzia Ferek.
Pod koniec października sędzia odmówił nadania klauzuli wykonalności wyrokowi wydanemu przez krakowski sąd okręgowy, który stał się prawomocny po rozpoznaniu apelacji. Powodem miało być to, że w składzie sędziowskim zasiadał sędzia awansowany z sądu okręgowego do sądu apelacyjnego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa wybranej w marcu 2018 r.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Powinniśmy stawić opór bezprawiu". Prof. Ryszard Legutko o sporze z TSUE
- "Chodzi o to, by sądy powszechne były bliżej obywateli". Fogiel o nowej koncepcji Sądu Najwyższego
- Wiącek: nie wystarczy jedno złe orzeczenie TSUE, aby stać się przyczyną wyroku TK
Następnie prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka zawiesiła sędziego na miesiąc w wykonywaniu czynności służbowych uzasadniając, że zachowanie sędziego "narusza powagę Sądu, a także godzi w dobro obywateli i porządek prawny obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej".
Podjęto czynności wyjaśniające
Pod koniec października informowano także, że po zawiadomieniu prezes krakowskiego SO podjęto czynności wyjaśniające w sprawach sędziów SO w Krakowie. Chodzi m.in. o publiczne kwestionowanie skuteczności powołania I prezes SN oraz umocowania KRS i TK.
mbl
REKLAMA