Kazimierz Górski na muralu. Legendarny trener upamiętniony tam, gdzie mieszkał
W Warszawie został odsłonięty mural upamiętniający najwybitniejszego polskiego trenera piłkarskiego Kazimierza Górskiego. Grafikę można podziwiać na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51, gdzie mieszkał legendarny szkoleniowiec.
2021-11-09, 11:15
- Kazimierz Górski prowadził reprezentację Polski w latach 1970-1976, sięgając po złoto i srebro olimpijskie oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata
- Zmarł w maju 2006 roku w wieku 85 lat
- Warszawski stadion PGE Narodowy oficjalnie nosi imię Kazimierza Górskiego. Oficjalna ceremonia, w trakcie której legendarny trener piłkarskiej reprezentacji Polski został patronem największej polskiej areny, odbyła się w niedzielę 10 października 2021
W 2021 roku odbyło się wiele wydarzeń - świętujemy 100 - lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Polskie Radio przygotowało specjalny, multimedialny serwis poświęcony legendarnemu Trenerowi.
Powiązany Artykuł
SERWIS SPECJALNY - KAZIMIERZ GÓRSKI
- Idea stworzenia muralu kiełkowała od dłuższego czasu z inicjatywy rodziny Kazimierza Górskiego. Nie udało się nam stworzyć go wcześniej, bowiem trwały przygotowania do obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, których kulminacyjnym momentem było nadanie jego imienia Stadionowi Narodowemu w Warszawie - mówił prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.
Autorem pracy przedstawiającej sylwetkę Górskiego jest duet artystyczny Czary-Mury. Jak przyznają, mural to płaszczyzna wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach, bo na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne.
- Od początku istnienia Czary-Mury zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat - podkreślili Marek Grela i Marta Piróg.
Powiązany Artykuł
Kazimierz Górski, setna rocznica urodzin. "Przed MŚ przysłali mi list złośliwcy, 11 trumien z głowami"
Pomysł duetu Czary-Mury od razu spodobał się Berenice Górskiej. Wnuczka słynnego trenera jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. Organizacja działa od 2011 roku i dba, by pamięć o sukcesach i dokonaniach Górskiego trwała.
- Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna, iż w budynku, w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, jakim był Kazimierz Górski. Mural będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbolem upamiętniającym na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną - powiedziała Berenika Górska.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak mówił Andrzej Strejlau, Kazimierz Górski potrafił wykorzystać talent swoich zawodników. (IAR)
0:24
Dodaj do playlisty
W 2009 roku z inicjatywy fundacji powstał przed PGE Narodowym pomnik Kazimierza Górskiego, a 10 grudnia reprezentacyjnemu stadionowi nadano imię "trenera tysiąclecia".
Jan Tomaszewski o Kazimierzu Górskim:
/red
REKLAMA