Kryzys na granicy z Białorusią. Wiceszef MSZ rozmawiał ze stroną iracką
Wiceminister Paweł Jabłoński i wiceszef irackiej dyplomacji Nazar Al-Khairallah omówili w środę kwestię pogłębiającego się kryzysu na granicy z Białorusią. O telefonicznej rozmowie przedstawicieli obu państw poinformowało na Twitterze polskie MSZ.
2021-11-10, 17:06
"Kryzys migracyjny i dwustronna współpraca przy jego rozwiązaniu były głównymi tematami środowej rozmowy telefonicznej wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego z wiceszefem irackiej dyplomacji Nazarem Al-Khairallahem" - przekazał w twitterowym wpisie resort spraw zagranicznych.
Białoruś. Kryzys na granicy
W poniedziałek doszło do bezprecedensowego zdarzenia. Liczna grupa osób przeprowadziła szturm na polską granicę. Na krótkim odcinku zniszczone zostało tymczasowe ogrodzenie, ale imigrantów nie przepuścili dalej żołnierze oraz funkcjonariusze SG.
Sytuacja nadal jest jednak patowa. Po białoruskiej stronie przebywa bowiem kilka tysięcy osób, którzy koczują w pobliżu granicy z Polską. Cudzoziemcy mają namioty, śpiwory, a wieczorem palą ogniska, żeby się ogrzać. Ciągle są też pilnowani przez białoruskie służby.
Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia" o sytuacji w pasie przygranicznym
Stan wyjątkowy
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kwatera Główna NATO: kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską
30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ok. 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Zobacz także:
- Rosyjskie bombowce patrolują granice Białorusi. "Regularne loty"
- Jest zgoda w UE na uruchomienie mechanizmu zarządzania kryzysowego ws. Białorusi
REKLAMA
jp/IAR/PAP
REKLAMA