Piotr Wawrzyk: reżimy białoruski i rosyjski są odizolowane na arenie międzynarodowej
Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział w TVP Info, że w ciągu najbliższych dni możemy się spodziewać wsparcia ze strony sojuszników w postaci nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.
2021-11-13, 14:38
Według niego, przyspieszenie działań w tej kwestii, to sukces polskiej dyplomacji. - Najważniejszym elementem tej ofensywy dyplomatycznej jest fakt, że stało się to, co do niedawna wydawało się niemożliwe, czyli współpraca między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. To pokazuje, że zarówno reżim białoruski, jak i rosyjski są odizolowane na arenie międzynarodowej - mówił wiceminister.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Szukanie rozwiązań bez udziału Polski jest niepokojące". Macierewicz o rozmowie Merkel z Putinem ws. migrantów
Piotr Wawrzyk mówił także o tym, że musimy teraz działać jednocześnie na froncie zewnętrznym, między innymi poprzez wspomniane sankcje oraz wewnętrznym. - W drugim przypadku chodzi o pokazanie Łukaszence, że element wojny hybrydowej, jakim jest wzbudzanie podziałów w polskim społeczeństwie, dalej nie będzie się już sprawdzał. To będzie kolejny sprawdzian dla opozycji, zobaczymy jak teraz zagłosuje w sprawie zmiany ustawy o ochronie granicy. To głosowanie będzie bardzo pilnie obserwowane na Białorusi i w Rosji i jeśli nie będzie widocznego podziału politycznego, to będzie bardzo otrzeźwiająco działało na obydwa te reżimy - wyjaśniał wiceminister.
Posłuchaj
W środę (10.11. br.) szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu Unia ustali nowe sankcje przeciwko Białorusi, które dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa.
REKLAMA
W poniedziałek (15.11. br.) ta kwestia będzie dyskutowana podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.
nt
REKLAMA