40. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały ws. upamiętnienia ofiar
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek" oraz pozostałych ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia.
2021-11-15, 18:44
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na czele której stał generał Wojciech Jaruzelski.
Powiązany Artykuł
Spotkanie Jaruzelski-Wałęsa-Glemp przed stanem wojennym. Prof. Dudek: miało wymiar propagandowy
"Ten bezprecedensowy akt zdrady wobec własnego narodu został narzucony na mocy uchwały Rady Państwa, by następnie uzyskać poparcie Sejmu PRL - organów, które były formalnymi zasłonami dla dyktatury sprawowanej przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Nie wolno dopuścić, aby prawda o tej zdradzie została rozmyta i zrelatywizowana. Pamięć o ofiarach zbrodni stanu wojennego - zabitych, rannych, więzionych, internowanych, prześladowanych na różne sposoby i wyrzucanych z kraju - nie może zaginąć" - napisano w uchwale.
- Rulewski: to było pierwsze zgromadzenie demokratyczne ludzi pracy w całej Europie Wschodniej
- Rocznica śmierci Barbary Sadowskiej. Krótka historia jednego zdjęcia
Przeciw ogłoszeniu stanu wojennego zaprotestowali m.in. górnicy z kopalni "Wujek". 16 grudnia 1981 roku ich strajk okupacyjny został brutalnie spacyfikowany przez oddziału Milicji Obywatelskiej, wojska i ZOMO, w wyniku czego zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.
REKLAMA
kp
REKLAMA