Badania zmumifikowanych dzieci w katakumbach na Sycylii
Brytyjscy naukowcy od grudnia 2021 roku będą pracować nad rozwiązaniem tajemnicy zmumifikowanych dzieci w słynnych sycylijskich katakumbach zakonu kapucynów.
2021-11-17, 05:42
Dr Kirsty Squires i jej zespół z Staffordshire University w Anglii otrzymał wyłączny dostęp do niezbadanej wcześniej kolekcji mumii dziecięcych znajdującej się na podziemnym cmentarzu klasztoru kapucynów w Palermo.
Katakumby zawierają największą kolekcję mumii w Europie, z ponad 1284 zmumifikowanymi i szkieletowanymi ciałami z okresu od końca XVI do początku XX wieku. Dzieci były umieszczane w katakumbach od 1787 roku, Co ciekawe, dotychczas przeprowadzono szeroko zakrojone badania na zmumifikowanych dorosłych, ale mumie dzieci zostały pominięte.
- Katakumby kapucynów stanowią jedną z najważniejszych kolekcji mumii na świecie. Jednak niewiele jest dokumentów badań na temat dzieci, które poddano po śmierci mumifikacji, a akta zgonów z tego okresu zawierają niewiele informacji - wyjaśniła dr Kirsty Squires. - Biorąc pod uwagę, że ten obrzęd pogrzebowy był zarezerwowany głównie dla dorosłych, chcemy zrozumieć, dlaczego dzieci zostały zmumifikowane. Być może pochodziły z wyższych warstw społecznych, ale niewiele więcej wiemy o zdrowiu, rozwoju czy tożsamości nieletnich w tym okresie. Ten projekt dostarczy niezbędnych danych - dodała.
Naukowcy użyją nieinwazyjnych metod badawczych (w przeciwieństwie do technik destrukcyjnych, takich jak sekcja zwłok) do analizy szczątków czterdzieściorga jeden zmumifikowanych dzieci z XIX wieku. Będzie to wymagało użycia przenośnych aparatów rentgenowskich do wykonania cyfrowych obrazów każdego dziecka od stóp do głów. Łącznie zostanie wykonanych 574 radiogramów, aby pomóc oszacować ich wiek i płeć oraz zidentyfikować wszelkie zmiany patologiczne i traumatyczne.
REKLAMA
- Nasze ustalenia mogą doprowadzić do informacji o warunkach i środowisku, w którym żyły dzieci. Wyniki badań zostaną porównane z badaniami dzieci niezmumifikowanych, a pochowanych w innym miejscu w Palermo w podobnym czasie - powiedziała dr Squires.
źr. Staffordshire University/https://www.eurekalert.org/im
REKLAMA