"Z terrorystą nie należy siadać do negocjacji". Wilczewski o reakcji Litwy na rozmowę Merkel-Łukaszenka

- W ostatnim roku na Litwie panowało podejście, że nie należy siadać do stołu negocjacyjnego z państwem - w szczególności dotyczyło to Mińska - które faktycznie jest państwem terrorystycznym. Podobnie reagowano na doniesienia ws. rozmowy Merkel z Łukaszenką - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Dominik Wilczewski, dziennikarz "Przeglądu Bałtyckiego".

2021-11-17, 17:46

"Z terrorystą nie należy siadać do negocjacji". Wilczewski o reakcji Litwy na rozmowę Merkel-Łukaszenka

Posłuchaj

Dominik Wilczewski o sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej ("Świata pogląd") 10:54
+
Dodaj do playlisty

Agencja Reutera, powołując się na agencję BiełTA, podała, że za nami kolejna rozmowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel z białoruskim dyktatorem Alaksandrem Łukaszenką. Ten ruch Angeli Merkel wywołał kontrowersje, także wewnątrz Niemiec. Mówi się, że to jest de facto uznanie białoruskiego dyktatora za polityka, który jest decyzyjny i z którym się negocjuje. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że "Polska nie uzna żadnych ustaleń ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami". Zdaniem Dominika Wilczewskiego litewska reakcja na działania Angeli Merkel przypominała "przygryzanie warg".

Powiązany Artykuł

Granica free straż graniczna wot free-1200.jpg
Kolejna rozmowa Merkel-Łukaszenka. Prof. Szewczak: to legitymizuje przywódcę Białorusi

- Nie wszystko, co Berlin robi, Litwa przyjmuje z otwartymi ramionami - stwierdził. - To, że na przykład kanclerz Merkel lub inni politycy próbowali prowadzić dialog, czy to z Moskwą, czy to z Mińskiem, to nie zawsze było przyjmowane radośnie. Optyka litewska zagrożeń ze Wschodu jest trochę inna niż Berlina - wytłumaczył.

Czytaj także:

Jak dodał, Berlin postrzega swoje działania, jako siłę, która potrafi wpływać na Białoruś i Rosję. Natomiast w Wilnie panuje podejście, że nie należy otwierać wielu kanałów komunikacji. 

REKLAMA

- W ostatnim roku, w szczególności w stosunku do Mińska, na Litwie panowało podejście, że nie należy siadać do stołu negocjacyjnego z państwem, które faktycznie jest państwem terrorystycznym - powiedział. - Podobne reakcje były też na doniesienia nt. rozmowy Merkel z Łukaszenką, ale wczoraj prezydent Litwy powiedział w rozmowie z BBC, że trzeba szukać jakichś form dialogu z Mińskiem, tak jak to zrobiła Angela Merkel - relacjonował.

Powiązany Artykuł

granica służby wojsko żołnierz free 1200 .jpg
"Musimy być przygotowani nawet na to, że przeciwnik użyje broni". Gen. Skrzypczak o sytuacji na granicy

Od wypowiedzi odcięło się litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zapytany o sytuację na granicy litewsko-białoruskiej i o to, czy Litwini oglądają podobne sceny, jak Polacy, Dominik Wilczewski odpowiedział, że "jak na razie nie".

- Tam presja migracyjna jest mniejsza niż w przypadku Polski - wyjaśnił.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

REKLAMA

GośćDominik Wilczewski (dziennikarz "Przeglądu Bałtyckiego")

Data emisji: 12.11.2021

Godz. emisji: 16.49

bf

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej