Rośnie agresja i przemoc wobec duchownych. Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina o Czerwonym Tygodniu
- Pracownicy kościelni stają się coraz częściej celem przemocy – mówi dyrektor papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Thomas Heine-Geldern. W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress zaznaczył, że tylko w bieżącym roku zabito 17 duchownych a 20 porwano.
2021-11-18, 13:22
Papieskie stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" monitoruje sytuację prześladowania osób wierzących i zwraca uwagę na coraz większe zagrożenia dla księży, zakonników i misjonarzy na świecie.
PKwP zwraca uwagę na los prześladowanych chrześcijan m.in. za pomocą akcji "Czerwona Środa", obchodzonej w tym roku 17 listopada oraz rozpoczętego w tym dniu "Czerwonego Tygodnia". Z tej okazji setki kościołów, pomników i gmachów publicznych na całym świecie podświetlane są na czerwono, aby zwrócić w ten sposób uwagę na prześladowania ludzi za wiarę w Chrystusa. Kampania jest promowana w mediach społecznościowych hashtagami #RedWednesday i #RedWeek.
Źródła przemocy
Zdaniem dyrektora PKwP, u podstaw wielu aktów przemocy leżą względy finansowe.
- Często zdarza się, że napastnicy chcą w ten sposób zmusić do milczenia głos Kościoła, piętnujący niesprawiedliwość i przemoc. Rośnie jednak także agresja, mająca swoje źródła w braku wolności religijnej – zaznaczył Heine-Geldern. Jak podaje PkwP szczególną troskę budzi sytuacja w Nigerii, gdzie w tym roku zamordowano dwóch ludzi Kościoła, a siedmiu innych porwano. Do ataków dochodzi również w Europie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rekordowy poziom prześladowań ze strony państwa. Nowy raport o sytuacji wierzących
Według PKwP ponad 200 milionów chrześcijan na całym świecie doświadcza obecnie prześladowań, dyskryminacji i przemocy z powodu swojej wiary, a tendencja ta wzrasta. W około 50 państwach utrudnia się ludziom praktyki religijne, a w 14 z nich dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej. "Ta szerząca się na świecie niesprawiedliwość nie może być przemilczana i należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ją wykorzenić" – głosi oświadczenie papieskiej organizacji.
pg,kai
REKLAMA