Diecezjalne Dni Młodzieży. Bp Marek Solarczyk: to czas, aby dokonało się spotkanie z Chrystusem
Z okazji Dnia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej odbyła się msza święta, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hasło tegorocznych obchodów to "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś", nawiązujące do słów Jezusa wypowiedzianych do św. Pawła pod Damaszkiem. - To wyjątkowy czas, aby w życiu każdego z uczestników tej mszy św. dokonało się indywidualne spotkanie z Chrystusem - powiedział podczas homilii bp Marek Solarczyk.
2021-11-20, 22:46
Młodzi z diecezji warszawsko-praskiej spotkali się w sobotę na Diecezjalnym Dniu Młodzieży w katedrze św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie. W tym dniu zakończył się również Synod Młodych diecezji warszawsko-praskiej, którego celem było wyznaczenie kierunków działań z młodzieżą na najbliższe lata i przebudowa struktury duszpasterstwa młodzieży w diecezji.
Powiązany Artykuł
Ks. Jan Macha ogłoszony błogosławionym. Prezydent: służył rodakom w dobie najcięższej dziejowej próby
W programie spotkania znalazły się m.in. świadectwa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zwieńczeniem obchodów była msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, którą koncelebrowali m.in. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski.
Synod Młodych diecezji warszawsko-praskiej
Na początku mszy św. bp Kamiński przypomniał, że zakończony Synod Młodych diecezji warszawsko-praskiej był pokłosiem 15. Zgromadzenia Synodu Biskupów, które pod hasłem "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania" odbyło się w październiku 2018 r. w Rzymie.
Zaznaczył, że prace synodu, które miały zająć rok, z powodu pandemii potrwały dwa lata, jednak "wypracowane wskazania będą służyć przez długie lata".
REKLAMA
- Rośnie agresja i przemoc wobec duchownych. Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina o Czerwonym Tygodniu
- Pierwszy święty Górnego Śląska. W sobotę beatyfikacja ks. Jana Machy
- Wielu dzisiaj może nas zapytać, a co takiego udało się wam osiągnąć? Tego do końca nie wiemy. Wyszliśmy do pracy z hasłem: "Jezus żyje i chce, abyś ty żył". Mamy nadzieję, że modlitwy, spotkania, praca formacyjna pomogą w pracy duszpasterskiej wśród młodego pokolenia - mówił bp Kamiński.
Dodał, że to spotkanie ma być podziękowaniem Bogu za cały dotychczasowy wysiłek i "prośbą o mądre i owocne towarzyszenie młodym na drogach realizacji ich powołania".
Powiązany Artykuł
Rozpoczynają się rekolekcje biskupów na Jasnej Górze. "Lektura świętych w świetle współczesności"
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
W homilii bp Marek Solarczyk zaznaczył, że w niedzielę Kościół będzie obchodził uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomniał też hasło Synodu Młodych diecezji warszawsko-praskiej - "Jezus żyje i chce, abyś ty żył", które zostało zaczerpnięte z adhortacji papieża Franciszka "Christus vivit", podpisanej 25 marca 2019 r.
REKLAMA
- Dzisiaj w tej liturgii skupiają się tajemnice królowania Chrystusa z tajemnicami młodych. Z tym wszystkim, co przyniosła refleksja synodalna - mówił.
Diecezjalne Dni Młodzieży
Jak zastrzegł, Bóg chce pisać w człowieku i przez człowieka pewną historię. Przytoczył hasło tegorocznego Diecezjalnego Dnia Młodzieży: "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś", nawiązujące do słów Jezusa wypowiedzianych do św. Pawła pod Damaszkiem.
Jak zaznaczył, jest to wyjątkowy czas, aby w życiu każdego z uczestników tej mszy św. dokonało się indywidualne spotkanie z Chrystusem, podobne do spotkania Jezusa i św. Pawła pod Damaszkiem.
- Wasza droga do tego momentu spotkania, tego dialogu, jest indywidualna, niepowtarzalna. Droga każdego człowieka jest taka - stwierdził bp Solarczyk.
REKLAMA
Zastrzegł, że jest wielu takich, którzy sami nie spotkali Jezusa, znają Go tylko z opowiadań.
- My dzisiaj dlatego tu jesteśmy. Dlatego to całe dzieło synodalne, dlatego ta cała wrażliwość, która płynie z tego dzieła (...). Ta wrażliwość i troska o to, aby młody człowiek przeżył to spotkanie. Aby miał ten wyjątkowy dar i łaskę, aby doświadczyć tego dialogu z Chrystusem. Aby zobaczył, że On żyje - podkreślił.
Dodał, że "całe refleksje synodalne stawiały pytania: Jak spotkać? Jak powiedzieć? Jak przekazać? - żeby młody człowiek nie zniechęcił się, ale żeby dokonało się w nim to wyjątkowe spotkanie i ten cud przemiany?".
"To jest cała nadzieja, która jest wpisana w całą wspólnotę Kościoła, związana z darem, poświęceniem i ofiarnością rodziców, wychowawców. To jest przeogromna rola duszpasterzy, aby poprzez sprawowanie sakramentów, poprzez różne dzieła, które będą skupiały i pomagały spotkać Boga, który żyje - sprawią, że to, co Boże dotknie człowieka i przemieni go" - stwierdził ordynariusz radomski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Wydarzenia z 11 XI podważają podstawowe wartości". Oświadczenie Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu
Problem z głoszeniem Ewangelii
Na zakończenie mszy św. kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że "mamy wszyscy problem - i to duży problem - z głoszeniem Ewangelii wszystkim, a zwłaszcza z głoszeniem Ewangelii młodemu pokoleniu". "Nie jest to tylko kwestia obecności, ale kwestia sposobu dotarcia z tą samą niezmienną Ewangelią do ludzi młodego pokolenia. Zadania i wyzwania są wielkie, jest to problem wszystkich - mam na myśli biskupów, księży, rodziców" - mówił.
Dodał, że ma na myśli także samych młodych, którzy często mają problem z dotarciem z Ewangelią do swoich rówieśników.
- Zbliża się Światowy Dzień Ubogich. Papież odwiedzi Asyż
- "Czerwony tydzień" poświęcony prześladowaniu chrześcijan. Akcja również w Polsce
Przypominał postać św. Pawła, który poszedł głosić Ewangelię mieszkańcom Damaszku z mała grupą chrześcijan.
REKLAMA
- Po ludzku był przegrany, nie miał żadnych szans. Ale miał w sobie to, co jest warunkiem świadectwa - miał za sobą spotkanie z Panem Jezusem. Ten może mówić, świadczyć, który widział, spotkał, przeżył. Garstka takich ludzi potrafiła sześć wieków później sprawić, że cała Syria i cały Damaszek był prawdziwie chrześcijański - mówił kard. Nycz. - Stoimy wobec naszego miasta, wobec Polski, świata - świata internetu, który jest nowym światem. Wydawać by się mogło, że trzeba się załamać, nie damy rady. Jeżeli jest z nami Pan Jezus, i mamy to świadectwo mocne, oparte na spotkaniu z Nim, potrafimy znaleźć także język i sposób głoszenia Ewangelii dzisiaj - ocenił.
Zachęcił młodych do tego, by głosili Ewangelię w świecie internetu, który jest dla nich środowiskiem naturalnym.
Dokument kończący Synod Młodych
Podczas mszy św. bp Kamiński podpisał dokument końcowy Synodu Młodych diecezji warszawsko-praskiej.
Zgodnie z ogłoszoną w listopadzie ub.r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r., Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym mają odbywać się nie jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.
REKLAMA
W tym roku odbędą się 21 listopada pod hasłem "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś".
REKLAMA