Nowe nagranie z granicy. MON: dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów

Ministerstwo Obrony Narodowej upubliczniło nagranie z granicy polsko-białoruskiej, na którym - jak napisał resort - "dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy". "Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby" - przekazało MON.

2021-11-21, 12:45

Nowe nagranie z granicy. MON: dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów
MON opublikowało kolejne nagranie z granicy. "Dowód na wykorzystywanie migrantów" - oświadczył resort. Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

"Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby. Dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy" - napisano na Twitterze MON. Do wpisu dołączono krótki film. Widać na nim, jak mały chłopczyk podchodzi do umundurowanych osób, rozmawia z nimi i gestykuluje (wygląda to tak, jakby czymś rzucał), po czym się oddala.

Szef MON Mariusz Błaszczak w zamieszczonym na Twitterze wpisie ocenił, że "to, że atak hybrydowy Łukaszenki nie wychodzi poza polsko-białoruską granicę jest zasługą profesjonalizmu żołnierzy i funkcjonariuszy oraz konsekwentnej polityki rządu". "Bronimy Polski i Europy. Nie zmienimy naszego podejścia" - dodał.

Eskalacja napięcia na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Zobacz także: gen. Jarosław Szymczyk w "Sygnałach dnia"

Czytaj także: 

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej