Straż Graniczna zapowiada deportacje migrantów. "Głównie obywatele Iraku i Iranu"
- Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ. Planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu - powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska podczas konferencji prasowej.
2021-11-22, 12:20
- W tej chwili ośrodkach strzeżonych przebywa 1240 obywateli Iraku
- - W tym tygodniu planujemy deportować ok. 20 osób - poinformowała rzecznik SG
- Od początku roku odnotowano ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy
W siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja ppor. Anny Michalskiej. Podczas niej rzecznik SG poinformowała, że w tej chwili ośrodkach strzeżonych przebywa 1240 obywateli Iraku, z czego 716 osób złożyło wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową.
- W tym tygodniu planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu, w tym 10 organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy. Krajem docelowym to jest oczywiście Irak - podkreśliła ppor. Anna Michalska.
"Pierwszy lot jest w planach"
Zapytana o to, ile będzie lotów czarterowych z cudzoziemcami i kiedy się rozpoczną, odpowiedziała, że funkcjonariusze SG "chcieliby jak najwięcej takich lotów czarterowych zorganizować". - Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ, ale też ze stroną iracką, która musi się zgodzić na przyjęcie swoich obywateli - zaznaczyła.
- Chcielibyśmy, aby w pierwszym locie poleciało ok. 80 osób. Dlaczego tylko 80? Proszę pamiętać, że te osoby nie lecą same. Lecą z przedstawicielami organizacji pozarządowych, jest też ochrona funkcjonariuszy SG. Jeżeli w takiej grupie są w większości mężczyźni, to nasza ochrona musi być większa. Jeżeli są to rodziny, to możemy sobie pozwolić na mniejszą ochronę. Lecą zazwyczaj również lekarze - tłumaczyła rzeczniczka SG.
REKLAMA
36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. 7 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Posłuchaj
Rzecznik Straży Granicznej o siłowych próbach przekroczenia granicy (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.
REKLAMA
Zobacz: Reportaż o nocnym patrolu WOT. Przygotował Paweł Kurek
Czytaj także:
- "Są coraz bardziej agresywni". Żaryn o grupach migrantów na granicy
- "Wytrzymamy, nie pękniemy". Prezydent Andrzej Duda o sytuacji na granicy z Białorusią
- Szef straży granicznej Litwy: Białoruś zmienia taktykę, przerzucane są bardzo małe grupy migrantów
pb
REKLAMA