Integracja ekonomiczna Białorusi z Rosją. Jednolity rynek ropy i gazu
Przywódcy Rosji i Białorusi uzgodnili utworzenie jednolitego rynku ropy i gazu oraz pogłębienie integracji gospodarczej w obliczu tego, co uważają za nieuzasadnione zachodnie sankcje wobec obu gospodarek.
2021-11-23, 06:15
Porozumienie, osiągnięte po kremlowskich rozmowach między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką, będzie prawdopodobnie postrzegane jako najnowszy pokaz poparcia Putina dla Łukaszenki, który w zeszłym roku użył siły do stłumienia ogromnych protestów przeciwko jego rządom.
Zachód uderzył w Białoruś sankcjami, aby ukarać władze za stłumienie protestów. Również na Rosję, za jej postępowanie wobec Ukrainy, Zachód nałożył sankcje.
Moskwa i Mińsk od dawna formalnie należą do "państwa związkowego" i prowadzą rozmowy o dalszej integracji. Wywołało to obawy ze strony osłabionej białoruskiej opozycji, że Łukaszenka odda część suwerenności w zamian za jeszcze większe poparcie Kremla w sytuacji konfliktu z Zachodem.
Obaj przywódcy powiedzieli na konferencji prasowej, że uzgodnili 28 punktów scenariusza integracji, które obejmują wspólne podejście do polityki makroekonomicznej, w tym polityki monetarnej, podatków i zasad celnych. Ogłosili również plany integracji swoich rynków energetycznych.
REKLAMA
Morze możliwości
- Przyjęcie programów integracyjnych Rosji i Białorusi otworzy szerokie perspektywy dla stopniowego rozwoju ich gospodarek - powiedział na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego prezydent Rosji Władimir Putin.
Zaznaczył, że realizacja sektorowych programów integracyjnych "pozwoli Rosji i Białorusi stworzyć równe, jednolite warunki do prowadzenia działalności gospodarczej."
- Gospodarki obu krajów zaczną działać na podstawie wspólnych, uzgodnionych zasad i norm, co otworzy nowe, naprawdę szerokie perspektywy ich stopniowego rozwoju i da ogromny pozytywny efekt, który może być odczuwalny przez wszystkie bez wyjątku branże - oświadczył rosyjski prezydent.
REKLAMA
Jednolity rynek
Putin powiedział, że oba kraje podpiszą do grudnia 2023 roku dokument o utworzeniu jednolitego rynku gazu i zawrą podobne umowy dotyczące ropy naftowej i energii elektrycznej. Dodał, że Moskwa pozostawi też na niezmienionym poziomie swoje ceny gazu ziemnego dla Białorusi na obecnym poziomie 128,5 dolara za 1000 metrów sześciennych w 2022 roku.
- I nawet nie będziemy indeksować ceny dla Białorusi pod względem inflacji w dolarach, mimo że jest ona znacząca - powiedział Putin. Dodał, że Rosja przekaże Białorusi około 630-640 mln dolarów pożyczki do końca 2022 roku.
Obecnie oba kraje koncentrują się na integracji gospodarczej, omówienie kwestii ewentualnej integracji politycznej pozostawiono na później.
PolskieRadio24.pl/ Reuters/ MoscowTimes/ TASS/ mib
REKLAMA