Tauron zwiększa wydobycie i sprzedaż. "W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel"

Tegoroczna produkcja węgla kamiennego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie będzie o ponad pół miliona ton wyższa niż przed rokiem - poinformowała spółka, która w ostatnim czasie zwiększyła łączną liczbę frontów wydobywczych w swoich kopalniach do siedmiu.

2021-11-23, 08:52

Tauron zwiększa wydobycie i sprzedaż. "W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel"
Wieża szybowa, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.Foto: Tauron

- Tegoroczna produkcja węgla będzie w spółce wyższa o ponad 500 tys. ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku - powiedział prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel.

Zmniejszenie zapasów na zwałach

W trzech kwartałach tego roku produkcja węgla kamiennego wzrosła w Grupie Tauron do 3,7 mln ton (o 3 proc.), a sprzedaż tego surowca była wyższa niż przed rokiem o 34 proc. i wyniosła blisko 4 mln ton. W samym trzecim kwartale produkcja węgla wyniosła 1 mln ton, a sprzedaż przekroczyła 1,6 mln ton (wzrost o 50 proc. wobec trzeciego kwartału 2020), co oznacza zmniejszenie zapasów węgla na zwałach.

- W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni - podkreślił Jacek Pytel.

Przedstawiciele spółki przyznają, iż w tym roku notuje ona znacznie większe, w stosunku do lat ubiegłych, zapotrzebowanie na produkty - zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych. Dotyczy to własnych punktów sprzedaży, jak i autoryzowanych sprzedawców.

REKLAMA

Siedem frontów wydobywczych

W ubiegłym roku kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały 4,54 mln ton węgla (rok wcześniej 3,78 mln ton), a sprzedaż tego surowca wyniosła 4,08 mln ton. W 2020 r. 56 proc. dostaw węgla do produkcji prądu i ciepła Tauron zaspokoił węglem z własnych kopalń; po trzech kwartałach tego roku wskaźnik ten wynosi 58 proc. EBITDA segmentu wydobycie Grupy Tauron po trzech kwartałach 2021 r. pozostaje ujemna.

Spółka Tauron Wydobycie skupia kopalnie: Sobieski, Janina i Brzeszcze, które w przyszłym roku staną się kopalnią zespoloną.

Obecnie w Sobieskim pracują trzy ściany wydobywcze, m.in. nowy front wydobywczy w partii Brzezinka, gdzie tzw. operatywne zasoby węgla wynoszą ok. 12 mln ton. W kopalniach Janina i Brzeszcze we wrześniu tego roku uruchomiono dwie nowe ściany, których łączny potencjał dobowego wydobycia węgla był rzędu 10 tys. ton. W sumie w zakładach spółki jest obecnie siedem frontów wydobywczych.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej