Dramatyczne efekty kontroli urodzeń w Chinach. Wskaźnik dzietności najniższy od 40 lat

Jak podała agencja AFP, wskaźnik urodzeń w Chinach spadł w 2020 roku do najniższego poziomu od ponad 40 lat. Dzieje się tak pomimo starań komunistycznych władz w Pekinie, które od lat luzują "politykę jednego dziecka", by poprawić stan dzietności w kraju.

2021-11-24, 09:47

Dramatyczne efekty kontroli urodzeń w Chinach. Wskaźnik dzietności najniższy od 40 lat
Pomimo odejścia o "polityki jednego dziecka" przed 5 laty, wskaźnik urodzeń nie wzrasta. Foto: pixabay.com/UniBay/CC0 Public Domain

Chińskie władze złagodziły w 2016 roku "politykę jednego dziecka" i zezwoliły wszystkim parom na posiadanie dwojga potomków. W bieżącym roku rozluźniono ją dodatkowo i pozwolono na troje dzieci. Zmiany te nie przyniosły jednak wyżu demograficznego, co wiązane jest m.in. z rosnącymi kosztami wychowania dzieci.

W ubiegłym roku w Chinach odnotowano 8,52 narodzin na 1000 mieszkańców - wynika z tegorocznego rocznika statystycznego. To najmniejsza wartość, odkąd w 1978 roku zaczęto wydawać takie roczniki.

Ubiegłoroczny wskaźnik urodzin był niższy niż w poprzednim roku, gdy odnotowano ich 10,41 na 1000 mieszkańców. Według danych państwowego urzędu statystycznego był też najniższy od proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku.

Czytaj także:

Małżeństwo w czasie pandemii

W ubiegłym roku w Chinach zarejestrowano też najmniej małżeństw od 17 lat; pobrało się 8,14 mln par. Po raz pierwszy od 30 lat spadła liczba rozwodów, co wiązane jest z wprowadzeniem na początku 2020 roku obowiązkowych 30-dniowych "okresów na ostudzenie emocji" przed zakończeniem małżeństwa.

AFP podkreśla, że choć na początku pandemii COVID-19 wprowadzono w Chinach surowe lockdowny i zamknięto urzędy, przez większość 2020 roku w kraju nie obowiązywały poważne ograniczenia dotyczące rejestracji małżeństw.

Niechęć Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci wiązana jest między innymi z rosnącymi kosztami życia, zwłaszcza w dużych miastach. Kobiety częściej niż dawniej podejmują też własne decyzje w sprawie planowania rodziny - pisze AFP.

Czytaj także:

Wysokie koszty posiadania potomstwa

Rządowy instytut badawczy ustalił, że w 2005 roku wychowanie dziecka kosztowało przeciętną chińską rodzinę 490 tys. juanów (74,8 tys. USD). Według lokalnych mediów do 2020 roku koszt ten wzrósł nawet do 1,99 mln juanów, a więc w ciągu 15 lat powiększył się czterokrotnie.

Przeprowadzony w ubiegłym roku spis powszechny wykazał, że w ostatniej dekadzie liczba ludności Chin rosła w najniższym tempie od lat 50. XX wieku. Liczba mieszkańców kraju zwiększyła się w latach 2010-2020 o niecałe 5,4 proc., z 1,34 do 1,41 mld. Wyniki spisu ogłoszono w maju br.


st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej