Ochrona międzynarodowa dla cudzoziemców. Rzecznik UdsC tłumaczy, jak wyglądają procedury
- Procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową może być wykorzystywana w celu przedostania się na terytorium Unii Europejskiej i dalszej migracji do innych państw - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.
2021-11-24, 12:43
Jakub Dudziak mówi, że od lat obserwowane jest zjawisko wykorzystywania procedury uchodźczej do migracji w kierunku UE. - Wcześniej najczęściej było to wykorzystywane przez obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, którzy po przyjeździe do Polski składali wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, ale w dużej liczbie wyjeżdżali dalej, o czym świadczą statystyki spraw umorzonych - tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.
Nasz rozmówca zaznacza, że opuszczenie kraju, w którym rozpatrywany jest wniosek, jest bezprawne. - W przypadku Polski taka osoba powinna być tutaj do ostatecznego rozpatrzenia jej sprawy. Do wydania decyzji może przebywać legalnie na terenie kraju, ale nie może przekraczać granic Polski - wyjaśnia.
Wywiad z Jakubem Dudziakiem rzecznikiem prasowym Urzędu ds. Cudzoziemców:
Wnioski umorzone lub odrzucone
Dudziak podkreśla ponadto, że przykładowo z 70 obywateli Iraku, którzy w tym roku złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, jedynie dwóch ją otrzymało. - Pozostałe postępowania były zakończone negatywnie lub umorzone - zaznacza.
- W przypadku odmów cudzoziemcy podawali powody migracji ekonomicznych, poprawy swoich warunków życia, bytu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że cudzoziemiec chce poprawić swoje warunki życiowe, natomiast procedura uchodźcza jest przewidziana dla osób, które potrzebują ochrony. Dla osób, które są zagrożone prześladowaniami, których życie lub zdrowie może być zagrożone w ich kraju pochodzenia - precyzuje rzecznik.
REKLAMA
Dodaje, że "takie elementy, jak powoływanie się na złe warunki życiowe, nie mogą być czynnikiem sprawiającym, że danej osobie udzieli się ochrony międzynarodowej".
Jakub Dudziak mówi też, że postępowań umorzonych w Polsce każdego roku jest "dosyć dużo, ponieważ cudzoziemcy nie oczekują na rozpatrzenie wniosku, tylko wjeżdżają dalej, nim procedura zostanie zakończona".
Wnioski rozpatrzone pozytywnie
W tym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 6700 cudzoziemców. W większości byli to obywatele: Białorusi - 1900 osób, Afganistanu - 1700 osób i Iraku - 1100 osób. Jak dotąd rozpatrzono wnioski prawie 4000 osób.
Decyzje pozytywne o udzielenie ochrony międzynarodowej najliczniej otrzymywali obywatele Białorusi i Afganistanu. W 2021 roku 1100 osób otrzymało decyzje negatywne, a około 950 postępowań zostało umorzonych.
REKLAMA
Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej powinien być rozpatrzony zgodnie z przepisami w terminie 6 miesięcy. Jeżeli sprawa jest szczególnie skomplikowana, termin może być wydłużony do 15 miesięcy.
Rzecznika Urzędu ds. Cudzoziemców zapytaliśmy też między innymi, czym różni się ochrona międzynarodowa od azylu i jak powinna wyglądać procedura złożenia wniosków. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Rozmawiał Paweł Kurek
REKLAMA