X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna zapowiada deportacje migrantów. "Głównie obywatele Iraku i Iranu"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:20
- Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ. Planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu - powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska podczas konferencji prasowej.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczneFoto: media.terytorialsi.wp.mil.pl/DWOT
  • W tej chwili ośrodkach strzeżonych przebywa 1240 obywateli Iraku
  • - W tym tygodniu planujemy deportować ok. 20 osób - poinformowała rzecznik SG
  • Od początku roku odnotowano ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

W siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja ppor. Anny Michalskiej. Podczas niej rzecznik SG poinformowała, że w tej chwili ośrodkach strzeżonych przebywa 1240 obywateli Iraku, z czego 716 osób złożyło wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową.

- W tym tygodniu planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu, w tym 10 organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy. Krajem docelowym to jest oczywiście Irak - podkreśliła ppor. Anna Michalska.

"Pierwszy lot jest w planach"

Zapytana o to, ile będzie lotów czarterowych z cudzoziemcami i kiedy się rozpoczną, odpowiedziała, że funkcjonariusze SG "chcieliby jak najwięcej takich lotów czarterowych zorganizować". - Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ, ale też ze stroną iracką, która musi się zgodzić na przyjęcie swoich obywateli - zaznaczyła.

- Chcielibyśmy, aby w pierwszym locie poleciało ok. 80 osób. Dlaczego tylko 80? Proszę pamiętać, że te osoby nie lecą same. Lecą z przedstawicielami organizacji pozarządowych, jest też ochrona funkcjonariuszy SG. Jeżeli w takiej grupie są w większości mężczyźni, to nasza ochrona musi być większa. Jeżeli są to rodziny, to możemy sobie pozwolić na mniejszą ochronę. Lecą zazwyczaj również lekarze - tłumaczyła rzeczniczka SG.

36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. 7 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Posłuchaj
00:31 11413058_1.mp3 Rzecznik Straży Granicznej o siłowych próbach przekroczenia granicy (IAR)

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Zobacz: Reportaż o nocnym patrolu WOT. Przygotował Paweł Kurek

Czytaj także:

pb

Czytaj także

Odprawa szefa MON z dowódcami Wojska Polskiego. "Żołnierze odparli jeden z większych ataków na granicę"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:46
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że trwa odprawa Mariusza Błaszczaka z dowódcami Wojska Polskiego. "Tydzień temu żołnierze, policjanci i Straż Graniczna odparli jeden z większych ataków na polską granicę" - podano na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny dzień i setki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Część osób musi opuścić Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:01
Straż Graniczna poinformowała o 346 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 58 osób dostało postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komendanci Straży Granicznej będą wydawać przepustki dla dziennikarzy. Ich liczba będzie ograniczona

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:05
- Nie wyobrażam sobie, żeby 170 redakcji przybyło jednocześnie na granicę - oceniła rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska.
rozwiń zwiń