"Reżim Łukaszenki napotkał na zdecydowany opór". Premier o ataku na polską granicę
"Nie może być tak, że mieszkańcy państw południa i Afryki będą decydować o tym, kto może wejść na teren Unii Europejskiej i NATO" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. "Będziemy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, by z tej serii kryzysów, jakich doświadczamy, i które są czasem próby dla Europy, wyjść zwycięsko" - dodał.
2021-11-24, 19:45
- Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Słowenii, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Janezem Janszą
- "Zgadzamy się, że wiele państw Europy odczuwa zacieśniającą się wokół nich rosyjską pętlę energetyczną" - podkreślił szef rządu we wpisie
- Jak dodał, podczas spotkania politycy poruszyli również kwestię nielegalnej migracji
"Odwiedziłem dziś Słowenię, która sprawuje aktualnie prezydencję w Unii Europejskiej, więc rozmowa z premierem Janezem Janszą jest niezwykle istotna w planie budowy bezpiecznej, sprawiedliwej i solidarnej wspólnoty europejskiej" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
"Zgadzamy się, że wiele państw Europy odczuwa zacieśniającą się wokół nich rosyjską pętlę energetyczną oraz wzmożoną propagandę i ataki hakerskie, które mają rozbić naszą solidarność" - poinformował szef rządu. "Tę spójność diagnozy problemów i zagrożeń widziałem dziś rano również podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie pozwolimy na to" - podkreślił premier.
Jak dodał, podczas spotkania politycy poruszyli również kwestię nielegalnej migracji, przede wszystkim w kontekście zagrożenia wschodniej granicy Polski, ale również innych kierunków. "Nie może być tak, że mieszkańcy państw południa i Afryki będą decydować o tym, kto może wejść na teren Unii Europejskiej i NATO" - napisał Mateusz Morawiecki.
Inicjatywa Trójmorza
Poinformował także, że w trakcie spotkania rozmawiano o współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, która wzmacnia nasze powiązania gospodarcze, handlowe i kulturowe. "Naturalnym tematem była też kwestia Bałkanów Zachodnich i wsparcia ich dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał.
REKLAMA
"Dziś reżim Alaksandra Łukaszenki napotkał na zdecydowany opór i odbił się od wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale natłok wyzwań, którym musi stawić czoło zjednoczona Europa, oznacza, że nadchodzi dalszy okres destabilizacji" - podkreślił Mateusz Morawiecki. "My tego nie chcemy, dlatego będziemy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, by z tej serii kryzysów, jakich doświadczamy, i które są czasem próby dla Europy, wyjść zwycięsko" - zapewnił premier.
"Hannibal ante portas - jak mawiali starożytni. Gdy wróg jest u bram, nie czas na spory w ramach europejskiej rodziny! Dziękuję premierowi Jansie i prezydencji słoweńskiej za dzisiejsze, bardzo owocne rozmowy" - napisał premier.
Kryzys na granicy
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys od czasu, gdy wiosną gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
REKLAMA
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia.
Zobacz: Spotkanie Morawiecki-Macron. Dr Machalica: dobrze, że ofensywa dyplomatyczna ma miejsce
Czytaj także:
- Premier w Lublanie: w Europie rośnie świadomość zagrożeń. Wspólna konferencja szefów rządów Polski i Słowenii
- Narada sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy. W BBN będą prezydent i premier
- Niebezpieczne zdarzenie na granicy. Wiemy, co z rannym polskim żołnierzem
pb
REKLAMA
REKLAMA