Opór wobec narracji Putina i Łukaszenki. Redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy o akcji FOCUS ON THE BORDER
- Nasi partnerzy poświęcają zbyt dużo czasu antenowego Ławrowowi, Łukaszence czy Putinowi i przez to ci - korzystając z naiwności odbiorcy - realizują swoje cele strategiczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt.
2021-11-25, 16:42
Gość audycji został zapytany o genezę projektu #FocusOnTheBorder, w którym będą przedstawiane reportaże dotyczące przyczyn i skutków kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej, NATO i Polski. Dokumenty będą dostępne w serwisie internetowym Polskiego Radia oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
Jak wskazał Andrzej Rybałt, pomysł ten narodził się wśród pracowników portalu Polskiego Radia oraz dziennikarzy (zarówno sekcji wschodnich, jak i zachodnich) Polskiego Radia dla Zagranicy. - Chodzi o to, że obserwując jak na globalnych rynkach medialnych - szczególnie w świecie euroatlantyckim i anglosaskim - jest przedstawiana sytuacja ataku hybrydowego na członków NATO - Polskę i Litwę - doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć jakąś inicjatywę - tłumaczył redaktor naczelny.
Jak podkreślił, potrzebę stworzenia takiego projektu sygnalizowali dziennikarzom słuchacze pochodzący głównie z Ukrainy po to, żeby "narracja Putina i Łukaszenki napotkała na jakikolwiek opór".
Dezinformacja strony rosyjskiej i białoruskiej
Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy dodał, że podczas obserwacji relacji z granicy - które były nadawane zarówno przez ośrodki medialne finansowane przez reżim rosyjski i białoruski, ale też przez uznane media takie jak BBC, Deutsche Welle czy CNN - zauważono, że "narracja Putina i Łukaszenki niestety dociera do świadomości naiwnych Europejczyków czy Amerykanów".
REKLAMA
- Nasi partnerzy poświęcają zbyt dużo czasu antenowego Ławrowowi, Łukaszence czy Putinowi i przez to ci - korzystając z naiwności odbiorcy - realizują swoje cele strategiczne, czyli mówią głównie o kryzysie migracyjnym, o tragedii migrantów - tłumaczył gość audycji. Dodał także, że wskazani politycy "absolutnie odżegnują się od tego, że to oni są sprawcami tego, co dzieje się na polsko-białoruskiej czy litewsko-białoruskiej granicy".
- Te same kalki stosowali oni podczas ataku na Ukrainę w roku 2013 i 2014 w czasie interwencji zielonych ludzików na Krymie - powiedział. Jak dodał, oznacza to, że "starają się w bardzo złym świetle przedstawiać obrońcę granicy polskiej i NATO-wskiej, tak jak wcześniej szkalowali obrońców granicy ukraińskiej".
Posłuchaj
Andrzej Rybałt o projekcie #FocusOnTheBorder ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 5:56
Dodaj do playlisty
Zobacz także: Marcin Ociepa w Programie 3 Polskiego Radia
Czytaj także:
- "Widać, że sprawa idzie o coś większego". Ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego o kwestii Ukrainy w kryzysie migracyjnym
- "Komunikaty są dość sprzeczne". Dr Krzysztof Karnkowski o działaniach Alaksandra Łukaszenki
- Co zrobi Rosja w związku z kryzysem migracyjnym? Budzisz: otwiera sobie możliwości działania w różnych kierunkach
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Andrzej Rybałt (dyrektor redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy)
Data emisji: 25.11.2021
Godzina: 15:50
REKLAMA
ng
REKLAMA