Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"
W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
2021-12-01, 11:20
Uchwalenia ustawy o ochronie sumienia oczekuje też Episkopat USA. Wezwanie do Kongresu w tej sprawie wystosował arcybiskup William E. Lori, przewodniczący Komitetu Konferencji Biskupów Katolickich USA ds. Działań w Obronie Życia.
Sprawa szpitala w Vermont
Andy Harris, jest lekarzem i jednym ze 100 republikańskich deputowanych, którzy popierają ustawę. Według polityka projekt ustawy jest potrzebny z powodu działań administracji Bidena. Jako przykład podawane jest odrzucenie pozwu przeciwko Centrum Medycznemu Uniwersytetu Vermont za naruszenie sprzeciwu sumienia, który wobec udziału w aborcji zgłosiły tamtejsze pielęgniarki.
Szpital w Vermont wyznaczył około 10 pielęgniarek, które wcześniej wyraziły sprzeciw sumienia, do pomocy w prawie 20 procedurach aborcyjnych. Prawnicy zaznaczają, że jest to wyraźne naruszenie obowiązującego prawa.
REKLAMA
Łamane przepisy
Jako powód przywołano poprawkę "kościelną" do Ustawy o służbie zdrowia publicznego z 1973 r. Stwierdza ona, że otrzymywanie przez szpitale lub osoby fizyczne funduszy federalnych w różnych programach zdrowotnych nie wymaga udziału w procedurach aborcji i sterylizacji. Szpitalom zakazano wtedy stawiania wśród warunków zatrudnienia chęci lub niechęci do wykonania tych czynności.
- Obrona praw sumienia pracowników służby zdrowia powinna być przedmiotem wielkiego zainteresowania wszystkich Amerykanów i jest niezwykle ważna dla mnie jako lekarza, szczególnie w świetle ostatnich niepowodzeń administracji Bidena w tym zakresie - powiedział Harris.
Prawa obywatelskie
Jak dodał, Departament Sprawiedliwości "wyraźnie sygnalizuje, że naruszenia praw sumienia w opiece zdrowotnej mogą być bezkarne".
REKLAMA
- Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie podstawowej godności pracowników służby zdrowia naszego narodu i uchwalił ustawę o ochronie sumienia, aby lekarze i pielęgniarki mogli bronić swoich praw w sądzie – mówił arcybiskup w imieniu Episkopatu USA, przedstawiając stanowisko w sprawie nowelizacji.
- "To jest obowiązkiem Kościoła". Arcybiskup San Francisco o krytyce polityków wspierających prawo do aborcji
- Bill Gates wraz z żoną przekażą miliardy na antykoncepcję i aborcję. Nazywają to promowaniem "planowania rodziny"
- Papież Franciszek: aborcja jest zabójstwem, choć uważa się ją za coś normalnego
Przemysław Goławski, CNA, CatholicReview
REKLAMA