Piotr Ćwik: prezydent Andrzej Duda ma nadzieję na trwanie ożywionych kontaktów z Francją
- Potrzeba rozmów między prezydentem i innymi szefami rządów, by zwracać uwagę i pokazywać, jakie są prawdziwe okoliczności działań podejmowanych przez prezydenta czy też przez polski rząd, i tak też jest w przypadku sytuacji, z jaką mamy do czynienia na granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef KPRP Piotr Ćwik. - Pan prezydent ma nadzieję, że ta sytuacja ożywionych kontaktów z Francją będzie trwała i będzie realizowana, bez względu na to, kto wygra wiosenne wybory prezydenckie - podkreślił polityk.
2021-12-02, 08:17
Polskie władze prowadzą ofensywę dyplomatyczną, której celem jest propagowanie polskich racji w kwestii granicy polsko-białoruskiej. - Pan prezydent rozmawiał z wieloma przywódcami krajów europejskich, począwszy od prezydentów Francji i Niemiec, skończywszy na rozmowach z prezydentami Macedonii Północnej, Gruzji czy Czarnogóry - wskazał w Polskim Radiu 24 wiceszef KPRP Piotr Ćwik.
- Wszystkie te rozmowy mają jeden cel - pokazać, jaki jest mechanizm, jeśli chodzi o ataki na granice wspierane przez reżim Łukaszenki. Trzeba powiedzieć, że ta szeroko zakrojona ofensywa dyplomatyczna, jak choćby spotkanie z szefem NATO w Brukseli, doprowadziła do tego, że wydaje się, że w wymiarze międzynarodowym udało się zbudować jednolitą ocenę i poparcie dla naszych działań - wskazał gość "24 pytań".
Pytany o rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, rozmówca Stanisława Janeckiego podkreślił, że "Polska chce budować dobre relacje ze wszystkimi partnerami w Europie. Czas pokaże, czy ożywienie współpracy na linii Polska-Francja będzie trwałe i skuteczne - ocenił.
Jak mówił Piotr Ćwik, "dobrze, że to spotkanie się odbyło". - Często przekaz, który był i jest formułowany w mediach zachodnich, jest formułowany w oparciu o narrację, którą podaje reżim białoruski, ale też - jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu - przez europarlamentarzystów, którzy w PE formułują czasem niedorzeczne tezy i przedstawiają sytuację niezgodnie ze stanem faktycznym - wskazał.
REKLAMA
- Dlatego też potrzeba rozmów między prezydentem i innymi szefami rządów, by zwracać uwagę i pokazywać, jakie są prawdziwe okoliczności działań podejmowanych przez prezydenta, czy też przez polski rząd i tak też jest w przypadku sytuacji, z jaką mamy do czynienia na granicy - podkreślił i dodał, że "pan prezydent Macron w rozmowach z panem prezydentem Andrzejem Dudą zapewnił o wsparciu, jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy i zwracał uwagę, że potrzeba działania, aby granicę Unii Europejskiej skutecznie zabezpieczyć".
- Pan prezydent ma nadzieję, że ta sytuacja ożywionych kontaktów z Francją będzie trwała i realizowana, bez względu na to, kto wygra wiosenne wybory prezydenckie - podkreślił Piotr Ćwik.
Posłuchaj
Więcej - w nagraniu.
Czytaj także:
- "Przypadków, kiedy polskie służby ratowały migrantów, było już bardzo wiele". Prezydent dziękuje SG
- Obecność dziennikarzy na granicy. Piotr Kubiak: patrzę na to dość sceptycznie
- Wiceszef MSWiA: ataków na polską granicę jest mniej, ale są bardziej niebezpieczne
***
Audycja: "24 pytania"
REKLAMA
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Piotr Ćwik (wiceszef KPRP)
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA
mbl
REKLAMA