Szczyt europejskiej prawicy w Warszawie. Liderzy m.in. PiS, Fideszu i Vox będą rozmawiać o przyszłości UE

O przyszłości Unii Europejskiej oraz ewentualnej reformie Wspólnoty będą rozmawiać liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, którzy spotkają się dziś w Warszawie. 

2021-12-04, 05:35

Szczyt europejskiej prawicy w Warszawie. Liderzy m.in. PiS, Fideszu i Vox będą rozmawiać o przyszłości UE
W rozmowach wezmą udział liderzy Prawa i Sprawiedliwości oraz Fideszu: Jarosław Kaczyński i VIktor Orban. Foto: Sejm RP

W spotkaniu udział wezmą m.in. liderzy PiS - Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, szef Fideszu Viktor Orban czy przewodniczący hiszpańskiego Vox Santiago Abascala.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel mówi IAR, że spotkanie będzie kolejnym krokiem do stworzenia platformy do dyskusji i porozumienia między tymi ugrupowaniami, zarówno w kwestiach przyszłości Unii Europejskiej, jak i jej ewentualnej reformy.

Polityk zaznacza, że obecnie występują pewne niepokojące syndromy dotyczące działań części brukselskich elit.

Dodaje, że właściwym kierunkiem reformy jest silna pozycja suwerennych państw narodowych w ramach UE.

REKLAMA

Posłuchaj

Radosław Fogiel: chcemy stworzyć platformę porozumienia ws. kształtu UE (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa spotkanie ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji szefów ugrupowań biorących udział w spotkaniu. Początek o godzinie 10. 

Premier o jednym europejskim państwie: utopia

Wcześniej premier Polski Mateusz Morawiecki stwierdził, że tworzenie jednego państwa europejskiego jest niebezpieczną utopią. Jak ocenił, nie można konstruować takiego systemu wyłącznie na postawie narzędzi prawniczych i poszerzenia kompetencji poszczególnych instytucji.

Szef polskiego rządu wypowiedział te słowa podczas  konferencji poświęconej przyszłości Unii Europejskiej, która odbywała się w Warszawie z inicjatywy polskiej delegacji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska występuje z bardzo konkretną propozycją ponownego przyjrzenia się architekturze prawnej Unii Europejskiej.

Wskazał, że analiza ta powinna nastąpić z trzech punktów widzenia: kulturowo-tożsamościowego, gospodarczego i polityczno-państwowego.

REKLAMA

Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej