Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze na EXPO 2020 w Dubaju. Podpisano nowe umowy
Pogłębienie porozumienia między naszymi krajami oraz stworzenie przyjaznego środowiska biznesowego - takie są najważniejsze cele udziału Polski w wystawie Expo 2020 w Dubaju. Wiceminister Waldemar Buda uczestniczył w otwarciu Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego wraz z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz państwowych z Polski oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To jedno z kluczowych wydarzeń biznesowych organizowanych przez Polskę na pierwszych tego typu targach na Bliskim Wschodzie.
2021-12-07, 07:22
Głównym celem Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego jest promocja kontaktów gospodarczych, prezentacja polskich doświadczeń i potencjału w dziedzinie eksportu produktów i usług. Wydarzenie zapewniło również możliwość nawiązania współpracy polskich firm z partnerami gospodarczymi z krajów Zatoki Perskiej. Głównym organizatorem Forum jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Wiceminister podkreślił, że nasze kontakty gospodarcze z krajami arabskimi zawsze cechował wysoki poziom zaufania do Polski jako wiarygodnego partnera biznesowego. Dodatkowo wzmocnione poprzez silne zaangażowanie polskich firm wykonawczych w latach 70 i 80-tych ubiegłego wieku w budowę infrastruktury przede wszystkim w Iraku, Kuwejcie, Libii i Egipcie.
- Ważnym czynnikiem wzmacniającym potencjał współpracy z krajami arabskimi jest pozycja Polski jako jednego z liderów wzrostu w Unii Europejskiej. Pomimo okresowego spowolnienia gospodarczego, wywołanego przez kryzys związany z pandemią COVID-19, powracamy na ścieżkę stabilnej ekspansji gospodarczej – według prognoz Ministerstwa Finansów tempo wzrostu PKB w 2021 r. wyniesie ok. 5% - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Ważnym impulsem dla polskiej gospodarki będą w najbliższych latach środki z Krajowego Programu Odbudowy (58,1 mld euro) oraz funduszy polityki spójności UE (72,2 mld euro). Pieniądze zostaną zainwestowane w celu trwałego wzmocnienia odporności, konkurencyjności, innowacyjności oraz wykorzystania przez Polskę nowych szans rozwojowych.
REKLAMA
Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze. Nowe umowy współpracy
Podczas Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, towarzyszącemu Expo w Dubaju, podpisano trzy umowy między polskimi i emirackimi instytucjami gospodarczymi. Jedna z nich ma umożliwić polskim firmom łatwiejszy dostęp do handlu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
Pierwsza z umów została podpisana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Dubai Multi Commodities Centre. Ze strony PAIH umowę sygnował wiceszef Agencji Grzegorz Słomkowski, a ze strony DMCC przewodniczący Ahmed Bin Sulayem. DMCC to dedykowane globalne centrum dla ponad 19 tys. firm z wielu różnych branż i sektorów, od usług agro, energii i usług finansowych po diamenty, złoto i metale nieszlachetne. Podpisując umowę polskie firmy mogą uzyskać dostęp do relacji handlowych bezpośrednio z Dubajem, ZEA i kluczowymi rynkami towarowymi na świecie.
Druga umowa została podpisana przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) oraz Etihad Credit Insurance (ECI). W imieniu KUKE umowę podpisał przewodniczący Janusz Władyczak a ze strony ECI - również przewodniczący Massimo Falcioni.
Trzecia umowa została sygnowana przez przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) a UAE Federation of Chambers of Commerce and Industry (FCCI). Ze strony KIG umowę podpisał wiceprzewodniczący Stefan Bekir Assanowicz, a ze strony ZEA sekretarz generalny organizacji Humaid Ben Salem.
REKLAMA
Jak wyjaśniono, podpisana przez KIG umowa o współpracy z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych ZEA uszczegóławia wcześniejszą umowę z 2009 roku. Strony podpisały też aneks do tej umowy tworzący Emiracko-Polską Radę Biznesu.
Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju
Wystawa światowa została opóźniona o rok przez pandemię koronawirusa. Potrwa od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku. Na ten czas planowanych jest blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z oferty programu gospodarczego skorzysta niemal 2500 polskich firm.
Kluczowym celem obecności Polski jest promocja gospodarki i rodzimego biznesu, ale nie zabraknie też prezentacji walorów turystycznych oraz polskiej kultury i sztuki. Pawilon Polski jest wykonany z ekologicznych materiałów. Odzwierciedla hasło przewodnie Polski w tegorocznej edycji wystawy światowej, które brzmi: "Kreatywność inspirowana naturą".
PolskieRadio24.pl/ MFiPR/ PAP/ mib
REKLAMA