more_horiz
Gospodarka

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Jednoznaczna prognoza szefa PFR

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 15:34
- Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. Należy się spodziewać kolejnych ich podwyżek - powiedział szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. - Mamy do czynienia z "normalizacją" polityki pieniężnej - dodał.
Paweł Borys prezes PFR
Paweł Borys prezes PFRFoto: PFR

- Z jednej strony mamy dobre cały czas wyniki gospodarki, ale rzeczywiście wyższą inflację, przy niskim bezrobociu. Wyzwaniem jest w tej chwili na pewno obniżenie inflacji, udrożnienie łańcuchów dostaw - powiedział w poniedziałek Borys, który był gościem Parkietu TV.

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? 


Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju został zapytany o to, czy RPP podniesie w tym tygodniu stopy procentowe w Polsce.

Zdaniem Piotra Borysa, jeżeli chodzi o politykę pieniężną, to mamy do czynienia w tej chwili z jej "normalizacją". Jak tłumaczył, w czasie pandemii był gwałtowny spadek stóp procentowych, do poziomu bliskiego zera, żeby pobudzić gospodarkę w trudnym momencie.

- Te podwyżki stóp procentowych to jest normalizacja w tym znaczeniu, że polska gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie i wiadomo, że wtedy wyższe stopy procentowe są czymś normalnym - wyjaśnił.

Podwyżki stóp w celu opanowania inflacji

W ocenie szefa PFR Rada Polityki Pieniężnej "rozpoczęła cykl podwyżek stop procentowych".

- Jak zapowiedział prezes NBP (Adam Glapiński - przyp. red.) będzie on kontynuowany do momentu, kiedy będziemy mieli pewność, że inflacja będzie opanowana, więc należy się spodziewać również kolejnych podwyżek stóp procentowych - ocenił Piotr Borys.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na środę, 8 grudnia.

Główny Urząd Statystyczny podał w ubiegłym tygodniu w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,0 proc.

Czytaj także:

PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem