Eksperci: pakiet inflacyjny ograniczy wzrost cen na przełomie roku

Pakiet antyinflacyjny pozwoli ją wyhamować na tyle, że nie zobaczymy na przełomie roku wskaźnika dwucyfrowego. Ceny raczej nie spadną, ale rosnąć też już nie będą w niebezpiecznym tempie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z KIG i Mariusz Adamiak, dyr. Biura ds. Strategii Rynkowych PKO BP.    

2021-11-30, 10:00

Eksperci: pakiet inflacyjny ograniczy wzrost cen na przełomie roku
Najwyższy poziom inflacji spodziewany jest jesienią lub na przełomie roku 2022 i 2023.Foto: Shutterstock

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmuje się projektem tzw. pakietu antyinflacyjnego. Przewiduje on obniżki VAT; akcyzy czy rezygnację z podatku od sprzedaży paliw, a także dopłaty do kosztów energii dla najuboższych. Celem jest wsparcie tej grupy, ale także zatrzymanie rosnącej inflacji.

- Dotacje dla gospodarstw domowych działają proinflacyjne, bo są to jakby dodatki socjalne. Natomiast obniżki VAT, akcyzy, opłat obniżą inflację. Szacujemy, że o 1-1,5 pkt. proc. Dzięki temu szczyt inflacji w okresie listopad-grudzień zobaczymy na poziomie ok. 8 proc. Nie będziemy mieć też skoku inflacji w styczniu, lutym jak niektórzy muszą nawet do poziomu dwucyfrowego. Są to działania czasowe więc później inflacja wzrośnie, ale nie tak bardzo. W połowie przyszłego roku wzrostów już tak nie zobaczymy, bo ceny energii, ropy będziemy już porównywać o tym z połowy 2021 r., gdy były one już wyższe - mówił Mariusz Adamiak.

Potwierdził, że nie oznacza to nominalnego spadku cen.

Według Agnieszki Durlik pakiet rozłoży w czasie wzrost inflacji.

REKLAMA

- Z uwagi na inflację nie martwiłabym się spadkami wpływów do budżetu z powodu obniżek podatkowych przewidzianych w pakiecie, gdyby inflacja wzrosła nadmiernie, to wyhamowałaby na tyle konsumpcję, że i tak te wpływy byłyby niższe – argumentowała ekspertka KIG.

Zaskakująca nadwyżka w budżecie

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do informacji resortu finansów, że po październiku w budżecie państwa odnotowaliśmy nadwyżkę w kwocie 51,9 mld zł. Pojawiają się opinie, że taka sytuacja może zmniejszyć naszą "dziurę budżetową" nawet o połowę. Dane nie obejmują jednak wydatków realizowanych przez BGK i PFR.

- Z nadwyżką mamy do czynienia także ze względu na rosnącą inflację. Byłoby dobrze, gdyby utrzymała się przy rozliczaniu całego roku i nie musielibyśmy się dalej zadłużać. Jest to więc sygnał pozytywny dla budżetu, trochę mniej dla konsumentów w związku z inflacją. To, że wydatki te nie uwzględniają BGK czy PFR, które finansują rozwiązania antycovidowe co powoduje, że nie do końca oddają realny stan budżetu i nad tym trzeba się zastanowić – oceniła Agnieszka Durlik.

Zauważyła, że początkowo miały to być rozwiązanie zwrotne. Teraz większość z ich została umorzona. Dlatego nadwyżka w budżecie nie powinna kusić, żeby wydawać więcej.

REKLAMA

Z kolei Mariusz Adamiak stwierdził, że wyniki budżetu są dobre, choć na jego wynik pozytywnie wpływa sama inflacja. Wskazał np. na VAT płacony od cen, a gdy są one wyższe to i wpływy z VAT rosną. Podał, że doskonała jest też sytuacja dużych firm w Polsce. Za pierwsze trzy kwartały mają rekordowe wyniki, co też powoduje, że mamy wyższe wpływy podatkowe do budżetu.

Skąd spadki nastrojów konsumenckich ?

Eksperci analizowali również możliwe skutki spadku nastrojów konsumenckich do -23,3 pkt. Tymczasem według danych GUS za październik wysoka inflacja nie odstrasza Polaków od zakupów. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrost bowiem w tym miesiącu o 6,9 proc. a w stosunku do września wzrost o 3,6 proc.

- Raczej będzie miało przynajmniej na pewien czas wyhamowanie konsumpcji, a nie zakupy na zapas, choć ciekawe będą wyniki konsumpcji przed świętami – powiedziała Agnieszka Durlik.

Mariusz Adamiak dodał, że bardzo dobra sytuacja na rynku pracy powoduje, że Polacy nie ograniczają konsumpcji w takim stopniu, w jakim mogłoby to następować patrząc na inflację.

REKLAMA

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Agnieszka Durlik i Mariusz Adamiak omawiają nadwyżkę budżetu i pakiet antyinflacyjny ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 23:04
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej