more_horiz

Eksperci: pakiet inflacyjny ograniczy wzrost cen na przełomie roku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 10:00
Pakiet antyinflacyjny pozwoli ją wyhamować na tyle, że nie zobaczymy na przełomie roku wskaźnika dwucyfrowego. Ceny raczej nie spadną, ale rosnąć też już nie będą w niebezpiecznym tempie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z KIG i Mariusz Adamiak, dyr. Biura ds. Strategii Rynkowych PKO BP.    
Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii.
Rządowa "tarcza antyinflacyjna" będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii.Foto: Shutterstock

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmuje się projektem tzw. pakietu antyinflacyjnego. Przewiduje on obniżki VAT; akcyzy czy rezygnację z podatku od sprzedaży paliw, a także dopłaty do kosztów energii dla najuboższych. Celem jest wsparcie tej grupy, ale także zatrzymanie rosnącej inflacji.

- Dotacje dla gospodarstw domowych działają proinflacyjne, bo są to jakby dodatki socjalne. Natomiast obniżki VAT, akcyzy, opłat obniżą inflację. Szacujemy, że o 1-1,5 pkt. proc. Dzięki temu szczyt inflacji w okresie listopad-grudzień zobaczymy na poziomie ok. 8 proc. Nie będziemy mieć też skoku inflacji w styczniu, lutym jak niektórzy muszą nawet do poziomu dwucyfrowego. Są to działania czasowe więc później inflacja wzrośnie, ale nie tak bardzo. W połowie przyszłego roku wzrostów już tak nie zobaczymy, bo ceny energii, ropy będziemy już porównywać o tym z połowy 2021 r., gdy były one już wyższe - mówił Mariusz Adamiak.

Potwierdził, że nie oznacza to nominalnego spadku cen.

Według Agnieszki Durlik pakiet rozłoży w czasie wzrost inflacji.

- Z uwagi na inflację nie martwiłabym się spadkami wpływów do budżetu z powodu obniżek podatkowych przewidzianych w pakiecie, gdyby inflacja wzrosła nadmiernie, to wyhamowałaby na tyle konsumpcję, że i tak te wpływy byłyby niższe – argumentowała ekspertka KIG.

Zaskakująca nadwyżka w budżecie

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do informacji resortu finansów, że po październiku w budżecie państwa odnotowaliśmy nadwyżkę w kwocie 51,9 mld zł. Pojawiają się opinie, że taka sytuacja może zmniejszyć naszą "dziurę budżetową" nawet o połowę. Dane nie obejmują jednak wydatków realizowanych przez BGK i PFR.

- Z nadwyżką mamy do czynienia także ze względu na rosnącą inflację. Byłoby dobrze, gdyby utrzymała się przy rozliczaniu całego roku i nie musielibyśmy się dalej zadłużać. Jest to więc sygnał pozytywny dla budżetu, trochę mniej dla konsumentów w związku z inflacją. To, że wydatki te nie uwzględniają BGK czy PFR, które finansują rozwiązania antycovidowe co powoduje, że nie do końca oddają realny stan budżetu i nad tym trzeba się zastanowić – oceniła Agnieszka Durlik.

Zauważyła, że początkowo miały to być rozwiązanie zwrotne. Teraz większość z ich została umorzona. Dlatego nadwyżka w budżecie nie powinna kusić, żeby wydawać więcej.

Z kolei Mariusz Adamiak stwierdził, że wyniki budżetu są dobre, choć na jego wynik pozytywnie wpływa sama inflacja. Wskazał np. na VAT płacony od cen, a gdy są one wyższe to i wpływy z VAT rosną. Podał, że doskonała jest też sytuacja dużych firm w Polsce. Za pierwsze trzy kwartały mają rekordowe wyniki, co też powoduje, że mamy wyższe wpływy podatkowe do budżetu.

Skąd spadki nastrojów konsumenckich ?

Eksperci analizowali również możliwe skutki spadku nastrojów konsumenckich do -23,3 pkt. Tymczasem według danych GUS za październik wysoka inflacja nie odstrasza Polaków od zakupów. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrost bowiem w tym miesiącu o 6,9 proc. a w stosunku do września wzrost o 3,6 proc.

- Raczej będzie miało przynajmniej na pewien czas wyhamowanie konsumpcji, a nie zakupy na zapas, choć ciekawe będą wyniki konsumpcji przed świętami – powiedziała Agnieszka Durlik.

Mariusz Adamiak dodał, że bardzo dobra sytuacja na rynku pracy powoduje, że Polacy nie ograniczają konsumpcji w takim stopniu, w jakim mogłoby to następować patrząc na inflację.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:04 Agnieszka Durlik i Mariusz Adamiak omawiają nadwyżkę budżetu i pakiet antyinflacyjny ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Mariusz Adamiak omawiają nadwyżkę budżetu i pakiet antyinflacyjny ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem