Ks. Bartołd: Boże Narodzenie to czas przebaczenia i składania dobrych życzeń
Ksiądz prałat Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej Archikatedry, w homilii podczas comiesięcznej mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, przestrzegał przed odzieraniem świąt Bożego Narodzenia z ich religijnych odniesień.
2021-12-10, 23:22
- Święto Bożego Narodzenia to święto narodzin Jezusa Chrystusa, a nie łyżwiarzy - mówił ksiądz prałat Bogdan Bartołd, nawiązując do reklam Bożonarodzeniowych.
- Czyż takie świętowanie bez najważniejszej osoby nie traci sensu i powoduje, że tak naprawdę to my nie wiemy, co świętujemy? To jest kwestia pewnej uczciwości. Musimy pamiętać, że Boże Narodzenie, to jest świętowanie urodzin Jezusa Chrystusa. Boże Narodzenie to czas przebaczenia i składania dobrych życzeń - dlatego dzielimy się opłatkiem. Jeżeli będziemy odzierać święta z ich religijnych odniesień, to już nie będzie Bożego Narodzenia, tylko jakieś święto zimowego dnia, czy święto łyżwiarzy jeżdżących na lodowisku - zauważył duchowny.
Duszpasterz w homilii pytał również o kształt przyszłego Bożego Narodzenia. - Niektórzy dzisiaj pytają: czy jeszcze będzie Boże Narodzenie? Odpowiem słowami poety. Będziemy mieli Boże Narodzenie, bo Bóg jest po naszej stronie… - zaznaczył.
Duch Polaków
Duszpasterz odwołał się również do słów błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego, który scharakteryzował ducha Polaków.
REKLAMA
- Polacy są dziwnym narodem. Właśnie wtedy, gdy mają trudno, gdy mają wielkie przeciwności, gdy im zabraniają i szykanują, to oni wtedy zdobywają się na potężne wysiłki. To w czasie beznadziejnej niewoli pojawiły się najpiękniejsze postacie: wspaniała trójca wieszczów narodowych: Mickiewicz, Krasiński, Słowacki później Norwid i wreszcie Sienkiewicz. Potężne duchy wyrosłe z bólu, męki, cierpienia narodu. Jest coś w narodzie polskim, że właśnie wtedy gdy mu ciężko, mobilizuje wszystkie siły i zwycięża - podkreślił ksiądz prałat Bogdan Bartołd.
Msza
W archikatedrze warszawskiej w nabożeństwie uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy stolicy.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Prymas: adwent jest okazją do spotkania z Jezusem i rozpoznana jego oblicza w potrzebujących
- Papież do Polaków podczas audiencji w Watykanie: adwent przypomina nam, że życie ludzkie jest ciągłym oczekiwaniem
- Wizerunek Jezusa Miłosiernego. Dr Karłowicz: za jego sprawą rozwinął się kult Bożego Miłosierdzia
jbt
REKLAMA