(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów
"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
2021-12-12, 05:58
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. Jego ogłoszenie było naruszeniem ówczesnej konstytucji, i próbą zniszczenia demokratycznych procesów, jakie rozpoczęły się od powstania Niezależnych Związków Zawodowych "Solidarność".
Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań. W tej debacie będę uczestniczyć nie tylko historycy - tłumaczy prezes Instytutu - "więc będzie to przyjrzenie się stanowi wojennemu z kilku perspektyw: socjologicznej, historycznej i prawnej, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, nie tylko co się wydarzyło?, ale także, czy sprawiedliwość transformacyjna, czy III Rzeczpospolita potrafiła o stanie wojennym opowiedzieć i tych, którzy byli za niego odpowiedzialni, osądziła?".
Rozliczanie odpowiedzialnych
W debacie weźmie udział między innymi prokurator Andrzej Pozorski - dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który przedstawi działania pionu śledczego IPN w związku z rozliczaniem odpowiedzialnych za stan wojenny i zbrodnie popełnione podczas jego trwania. Prokurator wyjaśnia, że trudno mówić o rozliczeniu stanu wojennego, ponieważ wiążą się z nim setki tysięcy zdarzeń.
- Chociażby kolegia do spraw wykroczeń skazały prawie 210 tysięcy osób, sądy wojskowe i cywilne skazały prawie 8 tysięcy osób, nie mówiąc o zdarzeniach takich, jak pobicia, groźby, zwolnienia z pracy - mówi prokurator. Podkreśla, że badanie tych spraw to bardzo duże wyzwanie, a w wyniku prowadzonych postępowań prokuratorzy IPN skierowali do sądów ponad sto aktów oskarżenia.
REKLAMA
Andrzej Pozorski wyjaśnia, że pion śledczy IPN bardzo wiele uwagi poświęca tak zwanym zbrodniom sądowym, próbując rozliczyć sędziów i prokuratorów, którzy w czasie stanu wojennego oskarżali i osądzali opozycjonistów. Prokurator wyjaśnia, że do sądów trafiło kilkadziesiąt wniosków o uchylenie immunitetów. - Dotyczy to sędziów i prokuratorów. Dwie sprawy dotyczą sędziów Sądu Najwyższego - mówi prokurator.
- W pięciu przypadkach sąd podzielił nasze stanowisko, że rzeczywiście zachodzą przesłanki do przestawienia tym sędziom i prokuraturom zarzutów popełnienia zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości - poinofrmował prokurator. Andrzej Pozorski dodał, że we wszystkich sprawach, w których został uchylony immunitet, chodziło o postępowania sądowe, które zakończyły się karami bezwzględnego pozbawienia wolności. Wiele ze złożonych wniosków wciąż jest badanych.
Posłuchaj
Uczestnicy debaty
Powiązany Artykuł
"Zapal Światło Wolności". IPN zaprezentuje film animowany o stanie wojennym
W debacie wezmą także udział: socjolog, profesor Andrzej Zybertowicz - doradca prezydenta Andrzeja Dudy, historyk, profesor Sławomir Cenckiewicz - dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, doktor Maciej Korkuć - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.
Debatę będzie można oglądać i wysłuchać na kanale IPNtv na YouTube.
REKLAMA
- Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego
- Stan wojenny w Radiu Wolna Europa
jbt
REKLAMA