Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Prezydent: obecnie stoimy w obliczu nowych form konfliktu
Prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady do spraw Bezpieczeństwa i Obronności, którzy będą przygotowywać opinie i ekspertyzy, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności. - Chciałbym, żeby to, co państwo wypracujecie służyło Polsce na długie, długie lata - podkreślił prezydent.
2021-12-15, 17:33
Prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady do spraw Bezpieczeństwa i Obronności - instytucji eksperckiej, która będzie działać w ramach Narodowej Rady Rozwoju.
Podczas pierwszego posiedzenia Rady w Pałacu Prezydenckim prezydent podkreślił, że sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa nie jest łatwa, ponieważ obecnie mamy do czynienia z nowymi formami konfliktów, takimi jak np. ataki hybrydowe czy cyberataki. - Ostatnie dziesięciolecia - powiedzmy ostatnie dwa dziesięciolecia, postawiły nas w obliczu zupełnie nowej formuły konfliktu, jakimi są konflikty i ataki o charakterze hybrydowym - wskazał. Jak dodał, "nie stosowano tego wcześniej, a z całą pewnością nie na taką skalę".
Eksperci szeroko pojętego bezpieczeństwa
W skład Rady do spraw Bezpieczeństwa i Obronności weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii, przedstawiciele świata nauki, a także eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego czy cyberbezpieczeństwa. Gremium to będzie przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.
- Jesteście państwo specjalistami z tego zakresu. Właściwie spośród wszystkich tych dziedzin, które dzisiaj dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa - od dyplomacji poczynając - powiedział do zgromadzonych Andrzej Duda. Nawiązał przy tym do tego, że eksperci mają wiedzę z zakresu relacji międzynarodowych i tego, w jaki sposób one są prowadzone oraz jakie działania w przestrzeni międzynarodowej o charakterze politycznym czy dyplomatycznym mogą wskazywać na potencjalne niebezpieczeństwo konfliktu.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak wskazał część członków Rady już z nim wcześniej współpracowała. Prezydent wyraził wobec nich wdzięczność i podziękowanie za "wszystkie głosy i sprawozdania, które pomagały podejmować decyzje w różnego rodzaju trudnych kwestiach".
Sensytywny przedmiot prac Rady
Andrzej Duda zauważył, że Rada do spraw Bezpieczeństwa i Obronności "to jest bardzo niewielka rada". - Najmniejsza ze wszystkich z całą pewnością - podkreślił i dodał, że długo debatowano nad tym, w jaki sposób ją sformułować. - Ja byłem zwolennikiem tego, że powinna być ona wąska, dlatego że temat, którym macie się państwo zajmować jest tematem sensytywnym - tłumaczył. Dodał też, że nie wyklucza, że wobec członków będą stosowane klauzule tajności w odniesieniu do poszczególnych elementów pracy czy spotkań. Dodał także, że rozważa jeszcze dwie kandydatury do Rady.
Prezydent podziękował także zgromadzonym za "obecność i gotowość poświęcenia czasu dla Rzeczypospolitej". - Chciałbym, żeby to, co państwo wypracujecie służyło Polsce na długie, długie lata - podsumował.
Zobacz także: Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia
ng/IAR
REKLAMA