"Przywracamy pamięć bohaterom". Jest decyzja Sejmu ws. świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Sejm zaakceptował część poprawek Senatu w związku z ustawą o jednorazowym świadczeniu dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych. Takie wsparcie wynosić będzie 3000 złotych.
2021-12-17, 15:40
Wiceszef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Andzel powiedział, że ustawa jest prezentem przed świętami dla działaczy opozycji antykomunistycznej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podkreślił, że osoby te przez długie lata płaciły dużą cenę za swoją działalność i walkę o wolną oraz demokratyczną Polskę. Stwierdził, że poprzez wprowadzenie tego świadczenia Sejm przywraca pamięć bohaterom naszej ojczyzny.
Świadczenie ma być wypłacane z urzędu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w drodze decyzji administracyjnej. Środki mają trafić do opozycjonistów i osób represjonowanych do 31 marca 2022 roku.
Teraz ustawa zostanie przekazana prezydentowi, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Stan wojenny
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Wojciech Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego przywódcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia.
REKLAMA
Wojskowy zamach stanu rozpoczął się wieczorem 12 grudnia 1981 r. Jeszcze przed północą jednostki MSW, składające się z grup specjalnych, oddziałów ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddziałów Jednostek Nadwiślańskich przy wsparciu wojska rozpoczęły działania. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie Jodła do internowania działaczy Solidarności i przywódców opozycji politycznej.
Posłuchaj
REKLAMA