"Jej najemnicy kreślą mapę rosyjskich wpływów na świecie". Parafianowicz o Grupie Wagnera

- Zjawisko najemnictwa znane jest od setek lat, jednak Rosjanie doprowadzili to pojęcie do niewyobrażalnych rozmiarów i ściśle powiązali z interesami państwa. Chodzi o realizację interesów ekonomicznych Rosji w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Ukrainie. O próbę geopolitycznej zmiany - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Zbigniew Parafianowicz, autor książki "Prywatne armie świata". Rada Unii Europejskiej zdecydowała o nałożeniu sankcji na Grupę Wagnera, rosyjską prywatną firmę wojskową.

2021-12-19, 17:00

"Jej najemnicy kreślą mapę rosyjskich wpływów na świecie". Parafianowicz o Grupie Wagnera
Rosyjskie formacje specjalne podczas ćwiczeń - zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/PRESSLAB

Szefowie MSZ państw UE zdecydowali o objęciu sankcjami najbardziej prominentnych przedstawicieli rosyjskiej firmy najemniczej, znanej jako Grupa Wagnera. Sankcje w postaci zamrożenia aktywów w UE i zakazów podróży na terytorium Unii zostały nałożone na samą Grupę Wagnera, ośmiu jej członków – w tym Dmitrija Utkina vel "Wagnera" – a także na trzy powiązane podmioty.

Grupa Wagnera jest prywatną armią założoną przez Dmitrija "Wagnera" Utkina, byłego oficera Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU).  Po raz pierwszy ujawniła się w roku 2014 w trakcie aneksji Krymu i agresji na Donbas. Od tego czasu znacznie rozszerzyła geograficzny zakres swojej działalności. Obecnie najemnicy z Grupy Wagnera znajdują się m.in. na Bliskim Wschodzie, ale też w Libii, Wenezueli, w Republice Środkowoafrykańskiej czy w Sudanie.

Powiązany Artykuł

najemnicy free  żołnierze rosyjscy free shutt 1200 .jpg
Unijne sankcje wobec grupy Wagnera. Zbigniew Rau: to znacząca decyzja

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Grupa Wagnera symbolizuje nową jakość w polityce zagranicznej Rosji, czyli wykorzystanie prywatnych podmiotów, finansowanych przez oligarchę bliskiego Kremlowi, by załatwiać sprawy Rosji poza granicami. - Co do zasady Rosjanie nie wymyślili niczego nowego. Zjawisko najemnictwa znane jest od setek lat, jednak Rosjanie doprowadzili to pojęcie do niewyobrażalnych rozmiarów i ściśle powiązali z interesami państwa. Chodzi o realizację interesów ekonomicznych Rosji w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Ukrainie. O próbę geopolitycznej zmiany. Baszar al-Asad zawdzięcza swój byt w połowie prywatnym wojskowym firmom rosyjskim, a w połowie rosyjskiemu kontyngentowi, który został wysłany do Syrii. To pokazuje skalę zjawiska. Nie chodzi o pucz w jakimś afrykańskim państwie, ale o serię wydarzeń, które kreślą mapę rosyjskich wpływów na świecie - tłumaczył Zbigniew Parafianowicz.

Posłuchaj

Zbigniew Parafianowicz o Grupie Wagnera (Temat dnia/Gość PR24) 22:46
+
Dodaj do playlisty

O Grupie Wagnera było ostatnio głośno w 2018 roku z powodu bezpośredniego starcia, w jakie rosyjscy najemnicy weszli z amerykańską armią, która wraz z Kurdami ochraniała syryjskie pole naftowe. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Zbigniew Parafianowicz (publicysta, "Dziennik Gazeta Prawna")

REKLAMA

Data emisji: 19.12.2021

Godzina: 14.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej