Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż delta? WHO: mamy mocne dowody
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, omikron - nowy wariant koronawirusa - rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że zachorować mogą nawet zaszczepieni, zalecił też wprowadzanie obostrzeń sanitarnych.
2021-12-21, 06:31
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział podczas wideokonferencji prasowej, że jest już jasne, iż omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa. - Mamy mocne dowody, że omikron rozchodzi się znacznie szybciej niż delta. Jest też coraz bardziej prawdopodobne, że osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą znów zachorować - dodał szef WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w obliczu nowego wariantu władze poszczególnych krajów będą musiały podejmować trudne decyzje, włącznie z odwoływaniem świątecznych spotkań. WHO przekonuje, że tak niepopularne decyzje mogą ratować życie.
Łagodniejszy wariant?
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić czy wariant omikron jest łagodniejszym szczepem koronawirusa. Taką informację mediom podał główny naukowiec WHO - Soumya Swaminathan. Zwróciła również uwagę na to, że przez wysoki wskaźnik zakażeń tym wariantem szpitale mogą być w niektórych krajach bardziej obciążone.
Zdaniem ekspertki, postrzeganie wariantu omikron jako łagodniejszego niż dotychczasowe może wynikać z oceny wstępnych danych z części Republiki Południowej Afryki, gdzie zakażeni przechodzą infekcję łagodnie. Nie bierze się jednak pod uwagę wysokiego poziomu odporności wśród mieszkańców tych regionów.
REKLAMA
Według Światowej Organizacji Zdrowia, przypadki omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni. Z analizy brytyjskich naukowców wynika, że dwie dawki szczepionek AstraZeneca lub Pfizer zapewniają znacznie niższy poziom ochrony przed omikronem w porównaniu z wariantem delta, natomiast dawka przypominająca daje do 75 procent ochrony przed objawową infekcją wariantem omikron.
Posłuchaj
WHO: omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Wariant omikron został wykryty przed miesiącem w Republice Południowej Afryki.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5,3 mln osób, a łączna liczba zakażeń to 275 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Zobacz także: Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki"
kp
REKLAMA
REKLAMA