Zmiana taktyki WOT. Na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny
Utrzymujący się od wielu tygodni kryzys migracyjny wymusił korektę podejścia do służby i organizacji zadań. Ma to także związek ze zmianą w kierowaniu ochotników do zadań na granicy. Jak wskazuje rzecznik WOT, rotacja wojskowych z bardziej odległych jednostek OT to ważne doświadczenie.
2021-12-25, 12:25
- Od kilku tygodni służbę na pograniczu pełnią nie tylko żołnierze z brygad bezpośrednio przy granicy, czyli z Podlasia i Lubelszczyzny - mówi rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak. Jak wskazał, jest to kilka brygad, które nie mają styku z granicą - to "żołnierze z innych jednostek obrony terytorialnej, nawet z drugiej strony Polski".
Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej zauważył, że w zadaniach żołnierze uczestniczą po to, żeby współpracować ze służbami i nabyć pewnej praktyki. Oficer wyjaśnił, że rotacja wojskowych z bardziej odległych jednostek OT to ważne doświadczenie i dodał, że "może się okazać, że kiedyś w przyszłości wiedza wyniesiona z realizacji tych zadań okaże się cenna".
Na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny
Plan rotacji pododdziałów WOT na granicy został opracowany z założeniem dwutygodniowych zmian personelu i dotyczy okresu do połowy 2022 roku.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji "Silne wsparcie" realizują zadania bezpośredniej ochrony granicy na korzyść Straży Granicznej, patrolują pieszo, konno i pojazdami odcinki granicy na wysokości rzeki Bug, wystawiają punkty kontrolne i posterunki obserwacyjne, doświetlają odcinki granicy, wystawiają też patrole w głębi strefy nadgranicznej.
REKLAMA
Posłuchaj
- Premier wśród żołnierzy na granicy. "Nie splamiliście honoru"
- "Słowa przysięgi zobowiązują". Reportaż znad granicy z Białorusią [POSŁUCHAJ]
ng
REKLAMA