KE wstrzymuje przyjęcie polskiego KPO. Jabłoński: to decyzja polityczna oderwana od prawa
- Jeśli mamy do czynienia z argumentacją, która nie znajduje podstawy w traktatach i rozporządzeniach, to mamy do czynienia z decyzją polityczną oderwaną od prawa. Nie ma to nic wspólnego z praworządnością - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Polski Krajowy Plan Odbudowy nadal nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską.
2021-12-28, 21:30
Posłuchaj
Polska wciąż czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. Jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24, nawiązując do kultowej sceny z "Misia" Stanisława Barei, w tej sprawie znajdujemy się w sytuacji człowieka, który przychodzi do szatni po swój płaszcz, a szatniarz odpowiada, że płaszcza nie ma.
- Komisja Europejska nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej, żeby wstrzymywać wypłatę tych środków. Nie ma podstawy prawnej, aby przedłużać w nieskończoność termin akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Robi to wyłącznie z powodów politycznych - powiedział Paweł Jabłoński.
"Nie ma to nic wspólnego z praworządnością"
Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że powody te różnią się w zależności od kraju. - W naszym przypadku dotyczą pozornie kwestii sądownictwa. W przypadku Węgier pozornie jakiejś ustawy dotyczącej homoseksualizmu. Jeśli mamy do czynienia z tego rodzaju argumentacją, która nie znajduje podstawy w traktatach i rozporządzeniach, to mamy do czynienia z decyzją polityczną oderwaną od prawa. Nie ma to nic wspólnego z praworządnością. Praworządność w UE jest zagrożona przez bezprawne działania KE - podkreślił Jabłoński.
Przestrzegł też, że sprawa może się ciągnąć i być wykorzystywana przez przeciwników UE. - Przede wszystkim przez te podmioty, które chcą destabilizować UE i wzmacniać podziały. Mam jednak nadzieję, że w UE zwycięży rozsądek. Mamy do czynienia z tak wieloma kryzysami, że kreowanie kolejnych jest taktyką samobójczą - podsumował Paweł Jabłoński.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)
Data emisji: 28.12.2021
REKLAMA
Godzina: 19:06
REKLAMA