77 lat od wyburzenia Pałacu Saskiego. "Był jednym z najważniejszych budynków w Warszawie"
77 lat temu Niemcy zakończyli wyburzanie Pałacu Saskiego w Warszawie. Wysadzenie w powietrze jednego z najbardziej reprezentatywnych budynków przedwojennej stolicy jest jednym z głównych symboli niszczenia Warszawy przez Niemców po Powstaniu Warszawskim.
2021-12-29, 14:20
- W czasie okupacji Pałac Saski był jednym z najważniejszych budynków w Warszawie. Znajdował się w centrum tak zwanej dzielnicy niemieckiej, gdzie Plac Józefa Piłsudskiego przemianowano na Plac Adolfa Hitlera. Pałac Saski był siedzibą gubernatora dystryktu warszawskiego. Był też wielokrotnie wykorzystywany w nazistowskiej propagandzie - mówi Joanna Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia Warszawy. Specjalne jednostki saperów wysadzały kwartał po kwartale zabudowę stolicy. W ciągu trzech dni od 27 do 29 grudnia 2944 roku Niemcy wysadzili także jeden z najważniejszych budynków w Warszawie. Doszło do tego zaledwie kilka tygodni przed wkroczeniem do Warszawy Armii Czerwonej - mówi z kolei dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
W trakcie II wojny światowej, a zwłaszcza po zakończeniu Powstania Warszawskiego Niemcy zniszczyli około 80% zabudowań lewobrzeżnej Warszawy.
Odbudowa
W tym roku Sejm w specjalnej ustawie zdecydował o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Ma być to symboliczne zakończenie odbudowy Warszawy po zniszczeniach dokonanych w trakcie II wojnie światowej.
REKLAMA
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało specjalny film opowiadający o losach Pałacu Saskiego w trakcie II wojny światowej. Można go zobaczyć na stronie internetowej www.1944.pl.
- Prezydent: odbudowując pałace Saski i Brühla, stworzymy znak naszych tradycji, tożsamości i dokonań
- Pałac Saski – przedwojenny Pałac Kultury
jbt
REKLAMA
REKLAMA