Polska będzie walczyć z lichwą. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Celem przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest kompleksowe uregulowanie tego obszaru, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne. Ma to wyeliminować patologię udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim.

2021-12-29, 16:11

Polska będzie walczyć z lichwą. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy
W ocenie politologa, zjednoczenie opozycji jest trudne do zrealizowania . Foto: twitter.com/KancelariaSejmu

Resort sprawiedliwości poinformował, że głównym założeniem projektu odnoszącym się do kwestii antylichwiarskich jest "określenie maksymalnych kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych oraz obniżenie tych kosztów". Zgodnie z projektem, pozaodsetkowe koszty według zapisu Kodeksu cywilnego w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe aniżeli 25 proc. całkowitej kwoty danej pożyczki. Z kolei w przepisach o kredycie konsumenckim przewidziano obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu w całym okresie kredytowania z obecnych 100 proc. kwoty kredytu - do wysokości 45 proc. tej kwoty.

Ponadto - jak dodaje Ministerstwo Sprawiedliwości - "projekt ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu zjawisku tzw. rolowania kredytu" - chodzi o sytuacje, gdy składa się konsumentowi, który już zaciągnął kredyt, ofertę kolejnego kredytu, co w rezultacie "prowadzi do tego, że klient wpada w spiralę długów".

Ziobro: ustawa skończy z eldorado, które miało miejsce

Jak podkreślił Zbigniew Ziobro, projekt "cywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek" i "sprawia, że Polacy będą realnie przez państwo chronieni".

Według niego projektowana ustawa skończy "z tym eldorado, które szeroko miało miejsce i działało całkowicie bezkarnie w obszarze polskiej jurysdykcji, polskich sądów za sprawą zwłaszcza nowelizacji z 2011 roku, za które odpowiadał rząd Platformy Obywatelskiej".

REKLAMA

- Mam nadzieję, że ten projekt, jeśli zostanie uchwalony, mimo oporu i sprzeciwu części środowisk zainteresowanych utrzymaniem status quo, będzie dowodem i świadectwem, że polski rząd troszczy się o sytuację Polaków, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w sytuacji czasami nadzwyczajnej, czasami przymusowej, muszą sięgać po szybką pożyczkę, szybką gotówkę, ale korzystanie z takiej możliwości ofert na rynku nie będzie związane z gigantycznym ryzykiem utraty całej majątku, dorobku życia, utraty dachu nad głową - tłumaczył minister.

Czytaj także:

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej