Niemal cała autostrada A1 oddana do użytku. Puda: to aorta gospodarcza naszego kraju
- Jesteśmy na otwarciu takiej drogi, która jest aortą gospodarczą w naszym kraju - powiedział Grzegorz Puda podczas przekazania do użytku kolejnego odcinka autostrady A1. Jak podkreślił, "nie ma możliwości rozwoju regionalnego bez nowych odcinków dróg".
2021-12-30, 16:20
Oficjalnie przekazano do użytku nowe odcinki autostrady A1. W uroczystości w Słostowicach w Łódzkiem, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, brali udział także między innymi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Jesteśmy na otwarciu takiej drogi, która jest aortą gospodarczą w naszym kraju - powiedział Grzegorz Puda. Jak dodał, z jego perspektywy "to dobra inwestycja, chociażby dlatego, że w dużej części współfinansowana ze środków europejskich".
- Ci z państwa, którzy przemierzali ten odcinek wcześniej, doskonale mogą przypomnieć sobie czasy, kiedy ta droga była bardzo złej jakości, bardzo niebezpieczna, dwupasmowa, ale o parametrach, o których dzisiaj wolelibyśmy zapomnieć. Pamiętamy te koleiny, brak możliwości przejazdu, brak wiaduktów oraz korki, które na tej drodze często się pojawiały - wspominał minister.
Wskazał także, że "wszystkie drogi, które budowane w Polsce, są przede wszystkim po to, aby ożywiać polską gospodarkę". - Nie ma możliwości rozwoju regionalnego i gospodarczego bez nowych odcinków dróg - podkreślił Grzegorz Puda.
REKLAMA
Wykonawcy dotrzymali danego słowa
- Przed rokiem wykonawcy realizujący 80-kilometrowy odcinek autostrady między Łodzią a Częstochową potwierdzili, że do końca 2021 r., za wyjątkiem jednego odcinka, pojedziemy już trzema pasami ruchu, plus pasem awaryjnym - przypomniał z kolei Andrzej Adamczyk.
Minister infrastruktury podkreślił, że wykonawcy, GDDKiA, a także wszyscy partnerzy biznesowi zaangażowani w przedsięwzięcie dotrzymali danego słowa. - Pół roku przed terminem jesteśmy pod pełnym ruchem na 56 km A1. W połowie przyszłego roku te 56 km będzie już w pełni do dyspozycji wraz z parkingami, drogami serwisowymi - wskazał. Wyraził również nadzieję, że "już w wakacje pojedziemy bezpieczną autostradą A1 na wybrzeże od południowej granicy państwa".
Posłuchaj
Zaznaczył także, że rząd podchodzi ambitnie także do 2022 r. i zapowiedział, że w przyszłym roku do użytku zostanie oddanych ponad 400 km dróg szybkiego ruchu. Jak dodał, nadal będą też budowane obwodnice miast i dofinansowywane drogi samorządowe. Ocenił, że to na pewno zwiększy bezpieczeństwo na drogach.
Opłaty za przejazd autostradami
Pytany o to, czy i kiedy mogą zostać nałożone opłaty za przejazd nowym odcinkiem autostrady, minister oświadczył, że "na pewno nie stanie się to w roku przyszłym, czy za dwa lata, ale sukcesywnie system poboru opłat będzie obejmował kolejne odcinki autostrad". Jak dodał, środki finansowe pozyskane w ten sposób wpłyną do Krajowego Funduszu Drogowego i posłużą kolejnym inwestycjom.
REKLAMA
Posłuchaj
Wskazał, że realizowany jest "ambitny i odważny plan do 2030 r. - 9 tys. km dróg ekspresowych, autostradowych, szybkiego ruchu", a "nikłą, ale jednak częścią tego planu są opłaty za przejazd autostradami". - Te opłaty służą pokryciu niebagatelnych kosztów utrzymania autostrad. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że należy uczestniczyć i partycypować w kosztach utrzymania autostrady - dodał minister. Zapewnił jednocześnie, że dla samochodów osobowych przejazdy drogami ekspresowymi w Polsce nie będą płatne.
- GDDKiA ujawnia plany na przyszły rok. Setki kilometrów nowych dróg
- Trasa S6. Jest umowa na kolejny odcinek trasy ekspresowej na Pomorzu
ng
REKLAMA
REKLAMA