Dodatek osłonowy wszedł w życie. Paweł Pikus: robimy wszystko, by łagodzić efekty podwyżek cen energii

- Mamy szereg rozwiązań, które mają zredukować lub zmniejszyć wpływ wysokich podwyżek cen energii i dużej presji inflacyjnej na gospodarstwa domowe i całą gospodarkę - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Pikus (dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu Ministerstwo Klimatu i Środowiska). 

2022-01-04, 16:00

Dodatek osłonowy wszedł w życie. Paweł Pikus: robimy wszystko, by łagodzić efekty podwyżek cen energii
Zwiększenie świadomości odbiorców energii i zmiany nawyków pozwalają zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym nawet o 20 proc.Foto: Shutterstock/ Stanislav Salamanov

Informacja o dodatkach osłonowych dla gospodarstw domowych będzie załączana przez sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu do faktur, dostarczanych odbiorcom. Tak przewiduje podpisane 3 stycznia 2022 roku rozporządzenia ministra klimatu i środowiska do ustawy o dodatkach osłonowych.

O rządowych sposobach radzenia sobie z rosnącą inflacją mówił dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Jednym z rozwiązań rządowej tarczy antyinflacyjnej, obok obniżenia akcyzy czy podatku VAT, jest dodatek osłonowy. To świadczenie społeczne, które ma być wypłacane najbardziej potrzebującym rodzinom - zaznaczył

By ubiegać się o świadczenie, należy złożyć wniosek o jego przyznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.    

REKLAMA

- Wypełnienie wniosku o dodatek osłonowy nie jest trudne. Jego wypełnienie nie powinno stwarzać problemów. Więcej informacji można znaleźć na stronie rządowej tarczy inflacyjnej - mówił Paweł Pikus. 

Posłuchaj

Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu Ministerstwo Klimatu i Środowiska o dodatku osłonowym ("Temat dnia/Gość PR24") 10:37
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał, została uruchomiona specjalna infolinia ws. dodatku osłonowego.

Gość audycji zdradził, że w dłuższej perspektywie władze będą "myśleć o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej na kolejne miesiące czy nawet lata".

***

REKLAMA

Ustawa o dodatku osłonowym ma na celu ochronę mniej zamożnych gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej i gazu.

Na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.


Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Paweł Pikus (dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu Ministerstwa Klimatu i Środowiska) 

Data emisji: 04.01.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 14.48


kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej