Wiceszef MSWiA: SG podpisała umowy na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że "Straż Graniczna podpisała trzy umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej". Gen. bryg. SG Wioletta Gorzkowska dodała, że "budowa zapory zakończy się w czerwcu".

2022-01-04, 15:20

Wiceszef MSWiA: SG podpisała umowy na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej i wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika . Foto: Twitter/SG

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej jest inwestycją absolutnie konieczną i pilną - oceniła we wtorek zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Dodała, że jest też inwestycją newralgiczną z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć.


Posłuchaj

Wiceminister MSWiA o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Gorzkowska, która wraz z wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem wzięła we wtorek udział w briefingu prasowym dotyczącym budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, podkreśliła, że utrzymująca się destabilizacja potwierdza, że budowa trwałej zapory "jest inwestycją absolutnie konieczną i pilną".

Dodała, że jest to "inwestycja strategiczna nie tylko z punktu widzenia realizacji ustawowych obowiązków Straży Granicznej, do których należy ochrona nienaruszalności polskich granic, ale również - co jako zastępca komendanta głównego właściwy w sprawach logistycznych muszę podkreślić - jest inwestycją newralgiczną z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć".

REKLAMA

Długość zapory

- Nie ukrywam, że jest to dla nas ogromne wyzwanie, bo jest to największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana, dlatego bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie, bo w ciągu dwóch miesięcy, udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej - powiedziała Gorzkowska.

Przypomniała, że bariera będzie miała 186 km, a jej budowa zostanie podzielona na cztery odcinki. - Ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji. Prace budowlane na tych wszystkich odcinkach będą prowadzone równolegle - podkreśliła.

Zaznaczyła, że mając na uwadze trudności na rynku budowlanym związane z dostępnością stali, "inwestor we współpracy z ministrem aktywów państwowych zaangażował się w proces dostawy przęseł stalowych i udzielił odrębnego zamówienia na dostawy elementów stalowych, jak i na roboty budowlane". Dodała, że ma to na celu zapewnienie płynności realizacji budowy, ale również wyeliminowanie dostawców pośrednich.


Posłuchaj

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Trzy firmy

Podczas wtorkowej konferencji na temat budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska przekazała, kto będzie wykonawcą zapory.

- Wykonanie przęseł stalowych Straż Graniczna powierzyła konsorcjum trzech firm: Polimex Mostostal S.A., który jest liderem konsorcjum, Mostostal Siedlce Sp. z o.o. i Węglokoks S.A - partnerom konsorcjum. Z kolei wykonanie robót budowlanych zostało zlecone dwóm wykonawcom: Budimex S.A. oraz konsorcjum firm Unibep S.A. Budrex Sp. z o.o. - powiedziała zastępczyni szefa Straży Granicznej.

Jak zaznaczyła, do budowy ponad 186-kilometrowego ogrodzenia wykorzystane zostanie blisko 41 tysięcy sztuk przęseł stalowych oraz tyle samo słupów stalowych H240. - Zastosujemy również 100 sztuk przęseł z bramkami serwisowymi, jak również zostaną wybudowane 22 bramki - przęsła z otwieranymi bramkami, które umożliwią migrację zwierzętom - wyliczyła dodając, że łącznie do budowy bariery zostanie wykorzystanych ponad 50 tys. ton stali.

- Pomimo tego, że ustawa o zabezpieczeniu granicy państwowej zwolniła nas z obowiązku stosowania przepisów prawa zamówień publicznych, to staraliśmy się, aby wybór wykonawców na budowę był jak najbardziej transparentny, dlatego do negocjacji, jak i do złożenia ofert, zaprosiliśmy osiem firm i oferty, które zostały wyłonione, są ofertami najtańszymi spośród wszystkich złożonych - podsumowała Gorzkowska.

REKLAMA

Kryzys migracyjny

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było 1300 prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej