"Rozwiązania są gotowe". Jacek Sasin przekazał nowe informacje ws. opłat za gaz
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że przygotowano już rozwiązania ustawowe dotyczące opłat za gaz dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szpitali, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej itd.
2022-01-04, 20:40
Chodzi o tych konsumentów, którzy rozliczają się przez pośredników. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty będą objęte taryfami za gaz. Lokale użytkowe mają być zgłaszane odrębnie.
Efekt niedopilnowania
Wicepremier Jacek Sasin przyznał w TVP Info, że kwestia ta była w ostatnich dniach dyskutowana, bo tych odbiorców dotyczą drastyczne podwyżki za dostawy gazu. Wyjaśniał, że był to efekt niedopilnowania m.in. przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zgłoszenia tego, jaka część ich zasobów to lokale mieszkalne, które są objęte taryfami, czyli regulowanymi cenami za gaz.
- My jednak jako rząd nie mówimy: to nie nasz problem. Bierzemy Polaków pod ochronę - podkreślał minister Jacek Sasin w TVP Info. - Przygotowaliśmy rozwiązanie ustawowe, które polega na tym, że z zasady uznajemy, że spółdzielnie czy wspólnoty mieszkańców to są zbiorowiska lokali mieszkalnych i będą objęte z zasady taryfowaniem. Obowiązek zgłoszenia będzie dotyczył lokali użytkowych, m.in. sklepów - wyjaśniał minister aktywów państwowych.
Przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia
Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że nowe rozwiązania ustawowe trafią na najbliższe posiedzenie Sejmu, w przyszłym tygodniu. Wyraził nadzieję, że zostaną szybko przyjęte.
REKLAMA
Jacek Sasin dodał, że jeśli przepisy zostaną uchwalone, będą obowiązywały wstecznie, od 1 stycznia tego roku.
Posłuchaj
- Nowe prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Uwzględniono efekty tarczy antyinflacyjnej
- Kiedy możemy spodziewać się obniżek cen energii? Mariusz Marszałkowski wyjaśnia
jbt
REKLAMA