Święto Objawienia Pańskiego. Prof. Strzałkowska: symboliczne i jedno z najbardziej pierwotnych
- Ewangelia nie mówi o królach, lecz o mędrcach, którzy przybyli ze wschodu. Mają oni być symbolem tego, że uznają w Jezusie mesjasza i króla, oczekiwanego nie tylko przez wyznawców wywodzących się z judaizmu, ale przez cały świat. - mówiła prof. Barbara Strzałkowska, biblistka (UKSW).
2022-01-06, 21:45
Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego. W Polsce uroczystość ta nazywana jest także świętem Trzech Króli.
Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce przeszły orszaki Trzech Króli. W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach poświęca się kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego.
Prof. Barbara Strzałkowska podkreślała, że święto Objawienia Pańskiego jest bardzo symboliczne i jest jednym z najbardziej pierwotnych spośród ustanowionych w Kościele.
Zaznaczyła także, że w poszczególnych tradycjach chrześcijańskich szczegóły tych wydarzeń są rożnie przedstawiane. - Nie wiemy do końca ani kim byli mędrcy, ani ilu ich było. Nasza tradycja przypisała im liczbę trzy i godność królewską, choć w różnych kościołach orientalnych ta liczba jest różna. To, że przybyli ze Wschodu, oznacza w pojęciu mieszkańców Palestyny tereny Persji, dzisiejszego Iranu. Tam rzeczywiście było wiele rozmaitych szkół magów, przepowiadaczy przyszłości. Spośród nich mieli wywodzić się mędrcy, którzy odczytali znaki na niebie, ujrzeli gwiazdę i przybyli. Ten fragment ewangelii ma w sobie bardzo dużo elementu legendarnego, chodziło o to, by podkreślić, że inne kultury przybywają oddać pokłon Jezusowi. To, co my o nich wiemy, dopisuje już dużo późniejsza tradycja, bardzo często średniowieczna - zwracała uwagę.
REKLAMA
- W ewangeliach dzieciństwa Jezusa nie chodzi tylko o faktografię, ale o znaczenie, to jest o wiele ważniejsze dla mentalności bliskowschodniej. Nie chodzi o to, by pytać, co i gdzie się wydarzyło, ale jakie to miało znaczenie. Zaś znaczeniem pokłonu mędrców było to, że cały świat uznawał w tym nowonarodzonym dziecku Boga - zaznaczyła ekspert.
Posłuchaj
6 stycznia przypada też w Kościele Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Środki zbierane w kościołach są przeznaczone na wsparcie dla 1800 misjonarzy i misjonarek z Polski posługujących w 99 krajach.
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: "Szkiełko i oko"
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość audycji: prof. Barbara Strzałkowska
Data emisji: 6.01.2022
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA