Zmiany w prawie oświatowym. Małopolska kurator: celem jest dobro ucznia

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przyznała, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które "szkodzą dzieciom, proponują programy niezgodne z podstawą programową i promują treści niedostosowane do wieku dziecka".

2022-01-07, 11:34

Zmiany w prawie oświatowym. Małopolska kurator: celem jest dobro ucznia

Barbara Nowak pytana była w Radiu ZET o proponowane zmiany w Prawie oświatowym, które zakładają wzmocnienie roli kuratorów. W jej ocenie, celem ich wprowadzenia jest dobro ucznia, bo - jak wskazała - "musimy dzisiaj zadbać o dziecko".

- A kto był w tym momencie najważniejszy? Przede wszystkim najważniejsze były samorządy, które - nie mając kompetencji - wchodziły do szkół na przykład z różnymi programami - wskazała Nowak.

W jej ocenie programy, które "nie zgadzały się z podstawą programową", były w placówkach realizowane, bo "dyrektor ulegał organowi prowadzącemu". Przyznała, że zgodnie z przepisami kierujący szkołą w takich przypadkach rzeczywiście musiał pytać o zgodę rodziców uczniów, ale - jak oceniła - praktyka pokazuje, że nie zawsze tak było. Zaznaczyła, że sytuacja, w której "odbyły się już szkodliwe dla dzieci zajęcia i dopiero wtedy rodzice o tym wiedzą", nie jest właściwa.

- Sytuacja, w której skumulowane informacje na temat tego, jakie stowarzyszenia, organizacje, programy będą wchodzić do szkoły, będą przeglądnięte przez kuratora, nie będzie oznaczała, że rodzice nie będą mieli możliwości wypowiedzenia się - zadeklarowała Barbara Nowak.

REKLAMA

"W polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które szkodzą dzieciom"

Wskazała przy tym, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które "szkodzą dzieciom, proponują programy niezgodne z podstawą programową, promują treści niedostosowane do wieku dziecka".

Ona sama - jako kurator - będzie z kolei "pomocą dyrektora", który może nie dysponować narzędziami do tak szerokiej weryfikacji.

- Jeśli mówimy o seksualizacji dzieci - jest to niezgodne z podstawą programową, zatem nie może wejść do szkoły. Program edukacji seksualnej jest w szkole realizowany. Natomiast jeśli rodzice chcą dodatkowego programu i jest to kwestia seksualizacji, to mówimy "nie", bo jest to niezgodne z podstawą programową - dodała.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Barbara Nowak podczas rozmowy w radiu zapytana została też o to, czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli powinny być obowiązkowe. - Z mojego punktu widzenia - nie, absolutnie nie. Dlatego, że uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać - odpowiedziała kurator.

REKLAMA

- Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać (...). To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – tak powinno być – wskazała i dodała, że nie odpowie na pytanie, czy sama szczepionkę przyjęła. - Nie zmienia to zupełnie mojego stosunku do tego, jak oceniam tę sytuację - podsumowała.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, której założenia komentowała kurator, przedstawiony został podczas wtorkowego posiedzenia połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej.

Zobacz także: Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

dn/PAP/Radio ZET

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej