"Wiele założeń jest sensownych". Gierej o Polskim Ładzie
- Wiele założeń w Polskim Ładzie jest sensownych i wydaje się, że mogłoby to zadziałać z korzyścią i dla gospodarki, i dla równego rozłożenia ciężarów na grupy społeczne. Niestety prawica padła ofiarą własnego mechanizmu sprawowania władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej z mPolska24.pl. Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Mateusz Kosiński z Tygodnika Solidarność.
2022-01-14, 09:08
Wprowadzenie wraz z nowym rokiem nowych rozwiązań podatkowych spowodowało zamieszanie. Wpłynęło to na odbiór najważniejszego programu rządu. Polski Ład dobrze ocenia 48,5 proc. badanych, a źle niemal 41 proc. - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Jak wynika z badania, ponad połowa respondentów nie wie, jak zmienią się ich dochody w związku ze zmianami podatkowymi zawartymi w reformie.
Wprowadzenie Polskiego Ładu
Mateusz Kosiński powiedział, że na efekty Polskiego Ładu przyjdzie jeszcze czas, jednak początek programu nie może być odebrany jako sukces. - Mateusz Morawiecki miał być ekspertem od gospodarki. Pewne efekty Polskiego Ładu jeszcze zapulsują jak np. budowa domów do 70 m2, odczują też w portfelach fundusz dla dzieci w żłobkach. Nie ma jednak tego pierwszego, ważnego efektu - powiedział.
- Nie wiem, czy moment tak poważnego kryzysu finansowego jest dobrym czasem do tak dużych rewolucyjnych zmian w systemie podatkowym. Raczej robi się to w okresie hossy - ocenił.
REKLAMA
Mariusz Gierej zaznaczył, że powodem zamieszania związanego z Polskim Ładem jest brak konsultacji wprowadzanych rozwiązań. - Wiele założeń w Polskim Ładzie jest sensownych i wydaje się, że mogłoby to zadziałać z korzyścią i dla gospodarki i dla równego rozłożenia ciężarów na grupy społeczne. Niestety prawica padła ofiarą własnego mechanizmu sprawowania władzy. Chodzi o pewną rodzaju pychę - podkreślił.
- Wystarczyło pozwolić ludziom zgłosić zastrzeżenia i tego w przygotowaniach do Polskiego Ładu zabrakło. O ile plan był słuszny, to wykonanie już fatalne - dodał.
Dr Bartosz Machalica ocenił, że obecna sytuacja jest dużym wyzwaniem dla rządzących. - Tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać mniej więcej pół roku i potem rząd będzie stał przed dylematem o jej przedłużeniu. Jest to mechanizm kosztowny, ale potencjalnie popularny społecznie - powiedział.
- Mam duże wątpliwości, że zwrot pieniędzy niesłusznie zabranych w styczniowych pensjach, wróci złe wrażenie. Część osób po prostu poczuła, że ich godność została urażona - ocenił.
REKLAMA
- Zerowy VAT na żywność. Minister finansów mówi, kiedy obniżka może wejść w życie
- Polski Ład a błędne naliczenie wynagrodzeń. Premier: w przyszłym tygodniu problem zniknie
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadził: Adrian Klarenbach
Goście: dr Bartosz Machalica (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność), Mariusz Gierej (mPolska24.pl)
REKLAMA
Data emisji: 14.01.2022
Godzina: 08.36
dz
Polecane
REKLAMA