Sąd umorzył sprawę Jakuba Żulczyka. Prof. Bartłomiej Biskup: przykład powinien iść z góry
- Organy władzy sądowniczej, władzy wykonawczej czy ustawodawczej powinny dawać przykład. Od tego się wszystko zaczyna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog (UW).
2022-01-14, 09:55
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę pisarza Jakuba Żulczyka oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Przepis dotyczący znieważenia głowy państwa nie powinien wykluczać prawa do formułowania krytycznych, nawet bardzo ostrych ocen, o ile służą one debacie publicznej - uzasadniał sąd. Jak podkreślono, Żulczyk nie popełnił przestępstwa, a czyn, którego się dopuścił, ma znikomą szkodliwość społeczną. Wyrok jest nieprawomocny.
Na antenie Polskiego Radia wyrok sądu skomentował prof. Bartłomiej Biskup. Jak wskazał politolog, sam "nie widzi powodu do tego, aby obrażać ludzi". - Wszystko zależy od kultury osobistej, od tego, jak ludzie postrzegają swoje miejsce i też cenę swoją i innych osób - wyjaśnił i dodał, że "rzeczywiście politycy są bardziej narażeni na inwektywy".
"Sprawa jednostkowego wyroku"
Zapytany o to, czy w takim razie na podstawie wspomnianego wyroku, obecnie można używać takich słów w przestrzeni publicznej i nie traktować ich jako inwektywy, wskazał, że "no nie do końca". - W Polsce nie ma prawa precedensu i jeden wyrok nie stanowi zmiany prawa i na niego nie można się powoływać tak jak na przykład w USA - zaznaczył. - Wydaje mi się więc, że to jest jakaś jednostkowa sprawa jednostkowego wyroku - dodał.
Podkreślił jednak, że "przykład powinien iść z góry, od różnych organów państwa". - Od organów władzy sądowniczej, władzy wykonawczej czy ustawodawczej - ocenił. - Od tego się wszystko zaczyna - zaznaczył.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: prof. Bartłomiej Biskup, politolog (UW)
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 07.55
jb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA