Szwagrzyk: na Cmentarzu Osobowickim kwatery ofiar terroru komunistycznego zachowały się w oryginalnym stanie
- Moja książka pokazuje z jakim trudem do świadomości społecznej przebijała się i nadal przebija prawda o komunistycznych zbrodniach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
2022-01-15, 19:15
- Na cmentarzu bowiem zachowały się jako jedyne w Polsce, niezniszczone, w układzie pierwotnym pola z lat 1948-1956 kwatery 81A i 120. Takich kwater w Polsce mamy wiele, to między innymi warszawska Łączka tyle tylko, że w latach późniejszych uległy one świadomemu zniszczeniu - powiedział Krzysztof Szwagrzyk.
Pełny opis pól ofiar komunizmu
Książka pokazuje, z jakim trudem do świadomości społecznej przebijała się i nadal przebija prawda o komunistycznych zbrodniach, ich charakterze i rozmiarach. Na cmentarnych polach, gdzie w bezimiennych grobach, a właściwie jamach, chowano ofiary, nie mogły stanąć krzyże.
Praca Krzysztofa Szwagrzyka to pełny opis wrocławskich pól ofiar komunizmu, z ustaleniem listy ofiar włącznie. Charakterystyce samej nekropolii towarzyszy szczegółowy ogląd poszczególnych pól, również tych, gdzie na pogrzebanych ciałach ofiar terroru komunistycznego pojawiły się "cywilne" pochówki.
Posłuchaj
Cmentarz Osobowicki jest miejscem szczególnym nie tylko ze względu na pionierski charakter badań. To również miejsce, gdzie kwatery ofiar terroru komunistycznego zachowały się w oryginalnym stanie, bez późniejszych pochówków na tym miejscu. Zawdzięczamy to działaczom Solidarności, którzy wiedzieli czyje szczątki zawiera ta kwatera. Wrocławscy opozycjoniści fortelem (zgłaszając władzom czyn społeczny przed 1 listopada) uporządkowali miejsce skrywające szczątki bohaterów zamordowanych w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej oraz usypali 300 kopców i postawili 300 krzyży z napisem: "Tu leży żołnierz Polski Walczącej i prosi o modlitwę", Kwatera ofiar komunizmu szczęśliwie dotrwała bez współczesnych pochówków do zmiany systemu na przełomie lat 80. i 90. W archiwum IPN zachowała się korespondencja w tej sprawie między szefem SB a sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Trwała do upadku komunizmu w Polsce.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
Data emisji: 15.01.2022
REKLAMA
Godzina: 17:06
REKLAMA