"Mnie możecie traktować jak chcecie". Putin reaguje na decyzję Polski o wykluczeniu

Władimir Putin stwierdził w niedzielę, w programie "Moskwa. Kreml. Putin" na antenie państwowej telewizji, że niezaproszenie przedstawicieli Rosji na wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, było "dziwne i haniebne". - Mnie możecie traktować jak chcecie, ale zaproszone mogły zostać przynajmniej rodziny radzieckich żołnierzy - stwierdził dyktator.

2025-02-02, 15:55

"Mnie możecie traktować jak chcecie". Putin reaguje na decyzję Polski o wykluczeniu
Władimir Putin stwierdził w niedzielę, że brak zaproszenia dla Rosjan na uroczystości rocznicowe wyzwolenia Auschwitz jest "haniebne".Foto: murathakanart/Shutterstock.com

Obchody wyzwolenia obozu Auschwitz. Putin skomentował brak zaproszenia dla Rosji

W uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez wojska radzieckie wzięli udział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, król Wielkiej Brytanii Karol III, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Polski Andrzej Duda i wielu innych przywódców. Rosyjska delegacja, ze względu na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę, nie została zaproszona.

- Możecie mieć dziś dowolny stosunek do rosyjskiej polityki. Głowę państwa rosyjskiego, mnie, możecie traktować tak, jak chcecie. Nikt nie prosi o żadne zaproszenie - mówił dyktator, cytowany przez Reutera. Dodał jednak, że "organizatorzy obchodów mogli być o wiele subtelniejsi". Według Putina, "jeśli radzieccy żołnierze, którzy brali udział w wyzwoleniu obozów, nie mogliby przybyć ze względu na stan zdrowia lub wiek, to zaproszenie powinny otrzymać chociaż ich rodziny". - To taka dziwna, haniebna rzecz – powiedział w rosyjskiej telewizji państwowej w wywiadzie opublikowanym w niedzielę.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. List Putina

Rosjanie są "potomkami i następcami pokolenia zwycięzców" – napisał przywódca Rosji Władimir Putin w oświadczeniu z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Podkreślił, że kluczową rolę w "zmiażdżeniu totalnego zła" odegrała Armia Czerwona – podała AFP, powołując się na komunikat Kremla.

"W styczniu 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz, ujawniając ludzkości prawdę o zbrodniach nazistów i ich popleczników, którzy zamordowali miliony Żydów, Rosjan, Romów i (przedstawicieli) innych narodów" - napisał Putin. Nie wspomniał o Polakach, którzy stanowili drugą po Żydach najliczniejszą grupę ofiar niemieckiego obozu zagłady.

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Putin nazwał "żałobną datą o wielkim znaczeniu moralnym i humanistycznym". Przekonywał, że Rosja zamierza "bronić prawa ludzi do tożsamości etnicznej, językowej i duchowej", oraz że "będziemy (Rosjanie) zapobiegać rozprzestrzenianiu się antysemityzmu, rusofobii i innych rasistowskich ideologii".

80 lat od wyzwolenia Auschwitz. Pamięć o ofiarach

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia 80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. Stał się on symbolem zbrodni popełnionej przez Niemców na Żydach. To także miejsce kaźni Polaków, Romów i osób innych narodowości.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., by więzić w nim Polaków. Dwa lata później utworzyli Auschwitz II-Birkenau, w którym wybudowali infrastrukturę do zabijania na masową skalę Żydów, przede wszystkim komory gazowe i krematoria. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć kilkudziesięciu podobozów, w których wykorzystywano więźniów w niewolniczej pracy.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, w tym ok. 1 mln Żydów. Zginęło też 70 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i ok. 12 tys. więźniów innych narodowości m.in. Czechów, Białorusinów, Jugosłowian, Francuzów, Niemców i Austriaków.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: Reuter/Polskie Radio/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej