WHO pomaga w walce z pandemią. Miliard dawek szczepionki dla najuboższych krajów
Jak poinformowała w komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia, do tej pory do uboższych krajów świata trafiło już ponad miliard dawek szczepionek na koronawirusa. WHO jest jedną z instytucji odpowiedzialnych za program COVAX, w którym państwa bogatsze kupują preparaty biedniejszym.
2022-01-17, 06:44
Według informacji WHO, do tej pory w ramach programu COVAX szczepionki trafiły do 144 krajów na świecie. Najnowszy transport, ponad milion dawek, dotarł do Rwandy w Afryce. To właśnie na tym kontynencie jest obecnie najmniej preparatu i to tam trafia najwięcej transportów, organizowanych przez WHO.
Zaszczepiona połowa ludzkości
ONZ podkreśla jednak, że mimo miliarda dawek dla krajów uboższych, poziom szczepień na koronawirusa na świecie wciąż jest zbyt mały. Na globie w pełni zaszczepionych jest obecnie niemal 4 mld osób, czyli połowa ludzkości. Aż w 88 krajach dwie dawki dostało zaledwie 40 proc. populacji, a w 36 krajach tylko 10 proc. mieszkańców.
- Od dziś czescy pracownicy będą poddawani obowiązkowym testom na obecność koronawirusa
- Premier Szwecji z koronawirusem. Plaga zakażeń na szczytach władzy
Do funduszu COVAX przystąpiło kilkadziesiąt krajów. Za wpłacane przez nie pieniądze WHO kupuje autoryzowane przez siebie szczepionki. To zarówno preparaty, które są podawane na Zachodzie, jak i produkty z Chin. W ramach międzynarodowej inicjatywy w ciągu niespełna roku Unia Europejska przekazała ponad miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19 ponad 150 krajom na całym świecie.
REKLAMA
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 mln i 538 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 327 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Posłuchaj
Zobacz także: Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia
st
REKLAMA