Pieniądze na początek kariery naukowej. Zobacz, jak je zdobyć
W konkursach krajowych i międzynarodowych Narodowego Centrum Nauki (NCN) uczeni na początku kariery otrzymali w 2021 r. niemal 827 mln złotych, co stanowiło 51 proc. kwoty przyznanej w tym czasie wszystkim badaczom - podało NCN.
2022-01-19, 13:45
NCN organizuje konkursy otwarte dla naukowców na wszystkich etapach kariery. W ofercie są programy skierowane dla osób rozpoczynających pracę, dojrzałych badaczy i takie, w których młodsi naukowcy rywalizują z bardziej doświadczonymi uczonymi.
Konkursy krajowe i międzynarodowe
Z dokumentu wynika m.in., że przez ostatnie sześć lat naukowcy na początku kariery otrzymali w ramach konkursów organizowanych przez NCN łącznie ponad 3,75 mld złotych, co stanowiło 46 proc. ogólnej kwoty przyznanej w tym czasie przez Centrum. Młodzi uczeni to osoby jeszcze przed doktoratem lub do 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora.
W ubiegłym roku rozwój młodych naukowców wsparła ponad połowa kwoty przyznanej przez Centrum. W konkursach krajowych i międzynarodowych otrzymali oni na badania, stypendia i staże podoktorskie niemal 827 mln złotych, co stanowiło 51 procent kwoty przyznanej w tym czasie wszystkim badaczom.
Jak oceniane są wnioski konkursowe?
- Nasz system oceny wniosków, w którym stawiamy na jakość, a nie na ilość w ocenie dorobku, sprzyja młodym naukowcom. Biorą oni udział w konkursach, które są skierowane tylko do nich, ale też z powodzeniem konkurują ze starszymi badaczami w innych programach - powiedział cytowany w komunikacie NCN jego dyrektor prof. Zbigniew Błocki. I dodał, że jest "zbudowany tymi statystykami".
Wartość projektów kierowanych przez stojących na progu kariery uczonych w konkursach takich jak Opus, Sonata Bis, Miniatura, Beethoven i Daina to 247 mln złotych. Na staże podoktorskie i stypendia doktoranckie NCN przeznaczyło odpowiednio – 117 i 131 mln złotych.
REKLAMA
Budżet konkursów Preludium, Preludium Bis, Sonata i Sonatina wyniósł 331 mln.
PR24, akg
REKLAMA